W Charzykowach powstanie Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego

Na terenie boiska trawiastego przy SP w Charzykowach w ciągu najbliższych dwóch lat powstaną dwie inwestycje o łącznej wartości 30 mln zł. Oprócz gminnego przedszkola także Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego ze schronami i nową remizą dla OSP.

W planach nie było modernizacji dotychczasowej siedziby OSP, jednak zmieni się to w przypadku powstania Centrum Zarządzania Kryzysowego.   |  fot. arch./red.

Jak przekazał na niedawnej sesji Rady Gminy Chojnice wójt Zbigniew Szczepański, na szczeblu Państwa zapadła decyzja, by w większości gmin w kraju powstały centra zarządzania kryzysowego. Prawdopodobnie takowe dla miasta Chojnice powstanie opodal siedziby KP PSP przy ul. Gdańskiej. Na posiedzeniu Kolegium Rady Gminy zdecydowano, że takie dla gminy wiejskiej Chojnice powstanie przy SP Charzykowy od strony ul. Droga do Chojniczek.

- Nie planowałem, by modernizować czy rozbudować aktualną remizę dla OSP Charzykowy, ale skoro jest okazja pozyskać państwową dotację pokrywającą w 100% koszt budowy GCZK, czyli 15 mln zł, to warto z niej skorzystać. Propozycję i dotacji, i lokalizacji, otrzymaliśmy z KP PSP. W ramach tej inwestycji z rodzaju obronnych będzie schron, magazyn z zaopatrzeniem na wypadek wojny i do 4 stanowiska na wozy OSP, które jest w Krajowym Systemie Pożarnictwa – przekazał wójt Zbigniew Szczepański.

Na kolejnej sesji Rady Gminy ma stanąć nowelizacja budżetu pod kątem zapewnienia środków na wykonanie projektu. Musi on być gotowy wraz z pozwoleniem na budowę do końca 2025 roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu.

(je)