VI Olimpiada Mediewistyczna

3 kwietnia odbyła się organizowana wspólnie przez Uniwersytet Gdański i Liceum Ogólnokształcące im. W. Pola w Czersku, przy współudziale Starostwa Powiatowego w Chojnicach, VI Olimpiada Mediewistyczna - etap II i III (finał).

Finaliści przed przystąpieniem do zadania pisemnego.   |  fot. nadesłane

Zawodnicy przyjechali z różnych miast Polski, nieraz bardzo od Czerska odległych, jak np. Olkusz, Nowy Sącz czy Białystok. Finałowa czternastka wyłoniona została spośród prawie czterdziestu uczniów, którzy przed południem brali udział w pisemnym drugim etapie OM. Finał należał do uczniów V LO w Krakowie: pierwszy był Konrad Myszkowski, drugi Dawid Łoniewski - obaj byli już finalistami rok i dwa lata temu. Trzecie i czwarte zajęli uczniowie z naszego województwa: Lidia Hinz z I LO w Kościerzynie i Adam Lubocki z I LO w Wejherowie.

Dwoje uczniów z Pomorza w pierwszej czwórce, to jeden lepszych wyników w ostatnich latach. Indywidualny i drużynowy sukces Krakowa (w finale 4 osoby z V LO oraz 2 z I LO i 1 z VII LO, czyli połowa wszystkich finalistów) nie był zaskoczeniem, gdyż od lat przedstawiciele Krakowa stanowią najliczniejszą grupę finalistów, którzy do listy sukcesów mogą dopisać tryumf w tegorocznej edycji OM. W finale znaleźli się także uczniowie z Bydgoszczy, Torunia, Lublina i Częstochowy. Olimpiada odbywała się w gościnnych progach Centrum Informacji Turystycznej, czyli nowej Bramie Kaszubskiego Pierścienia.

Zwycięzca Olimpiady Konrad Myszkowski - uczeń trzeciej klasy V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie tak podsumował tegoroczną edycję konkursu:

- Ogólnie rzecz biorąc uważam Olimpiadę Mediewistyczną za bardzo ciekawe przedsięwzięcie. W odróżnieniu od innych olimpiad jest ona przygotowywana i przeprowadzana w sposób bardzo nieoficjalny i z poczuciem humoru. Szczególnie interesujący jest, moim zdaniem, pomysł przeprowadzenia drugiego etapu jako serii trzech testów - z ikonografii, geografii historycznej i analizy źródeł pisemnych.

- Zdradza to nietypowe i oryginalne podejście organizatorów do tematu. Nie da się więc ukryć, że Olimpiada, pomimo może niewielkiej popularności, skupia osoby (zarówno uczniów, jak i nauczycieli), którym się, jak to się mówi, chce, którzy zainteresowani są propagowaniem wiedzy historycznej wśród uczniów w czasach, gdy próbuje się tę wiedzę ograniczać.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Olimpiady był występ przygotowany przez uczniów czerskiego LO. W przerwie pomiędzy II a III etapem goście wysłuchali fragmentów rock - opery "Jesus Christ Superstar" w wykonaniu Grupy H.

Magdalena Kosobucka

fotoreportaz.jpg