Uważaj na "wnuczka" ...

W ciągu dwóch minionych dni chojniccy policjanci odebrali trzy zgłoszenia o próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Nieznany mężczyzna dzwonił do starszych osób, przedstawiał się jako siostrzeniec bądź wnuczek i prosił o pożyczenie pieniedzy.

Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o zachowanie czujności i ostrożności w podobnych sytuacjach.   |  fot. arch.red.

25 i 26 lutego br. policjanci odebrali trzy zgłoszenia o próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Nieznany mężczyzna kontaktował się ze starszymi kobietami z Chojnic i gminy Chojnice i przedstawiał jako ich siostrzeniec lub wnuczek. Dwóm rozmówczyniom opowiedział, że uczestniczył w wypadku drogowym, ma kłopoty i potrzebuje pieniędzy. Trzecia kobieta od razu zorientowała się, że ma do czynienia z naciągaczem i rozłączyła się.

Apelujemy do starszych osób o zachowanie czujności i ostrożności, gdyż to właśnie dorobek ich życia staje się celem działania oszustów. Sposób działania oszustów metodą „na wnuczka” jest  zawsze taki sam. Sprawcy odwołują się najczęściej do przykrych zdarzeń losowych, typu wypadek drogowy czy tez awaria samochodu. Wówczas podając się za bliskich krewnych i jednocześnie wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych proszą o pieniądze.

W takich sytuacjach należy niezwłocznie zweryfikować wiarygodność rozmówcy i opisywanej przez niego sytuacji. Koniecznie należy zadzwonić do rodziny i upewnić się, czy rzeczywiście rozmawialiśmy z wnuczkiem lub innym członkiem rodziny. Pamiętamy, że łatwowierność, emocje i „dobre serce” w niektórych sytuacjach mogą zostać wykorzystane przez złodziei i oszustów.

KPP

falszywywnuczek

 1. 27 lutego 2013  19:45   DLACZEGO   S.B.

  ten debil nie zadzwoni do mnie, umówiłbym się na spotkanie z nim i spuścił mu taki wpi.....l, że potrzebował by chirurga i dentysty!

  0
  0
 2. 27 lutego 2013  17:04   KARA ŚMIERCI   KAT

  wielu chorych potrzebuje narządów

  0
  0