Ukazały się wspomnienia Anny Leszczyńskiej z lat okupacji i powojennych

Wczoraj (29.05.) w podziemiach kościoła gimnazjalnego odbyła się promocja wydawnictwa pt. „Wojna mi wszystko zabrała”. Są to pamiętniki z czasów okupacji niemieckiej i lat powojennych 96-letniej chojniczanki Anny Leszczyńskiej.

Publikacja powstała na podstawie wspomnień chojniczanki, dotyczy lat okupacji i powojennych, będąc jednocześnie świadectwem lokalnej historii.   |  fot. (je)

Promocję zorganizowało Centrum Kultury „Podziemia” oraz Miejska Biblioteka Publiczna, a poprowadził ją syn bohaterki wspomnień Michał Leszczyński, na co dzień wicedyrektor SP1 w Chojnicach. Książka ukazała się dzięki przyznanemu przez Burmistrza Miasta Chojnice w 2022 stypendium. Jej wydawcą jest MBP w Chojnicach.

Wstępem opatrzył dr Przemysław Zientkowski; korektą rękopisów i redakcją wspomnień zajęła się Magdalena Borowicz. Serdecznie im podziękował za to Michał Leszczyński, wręczając po egzemplarzu wspomnień jego Mamy. W ten sam sposób podziękował także: Zbigniewowi Buławie (za pomoc w przygotowaniu książki), Marii Eichler (za korektę), Łukaszowi Cisewskiemu (za przygotowanie wczorajszej promocji).

Przed omówieniem zawartości wspomnień wystąpiły Maria Cyborowska, Zofia Kosobucka oraz Karolina Lewińska, które wykonały pieśni patriotyczne dotyczące czasów omawianych we wspomnieniach. Następnie Michał Leszczyński podał tło historyczne wspomnień bohaterki, która do Chojnic trafiła z rodzinnej wsi w zachodniej Ukrainie (w wieku 14 lat) do obozu koncentracyjnego Stutthof na Żuławach, przez pracę przymusową u niemieckiego gospodarza w Sławnie k. Koszalina, gdzie poznała chojniczanina, przyszłego męża. Przysłuchiwała się temu publiczność, wśród której byli m.in. bracia Michała Leszczyńskiego.

Więcej w pełnym zapisie video z promocji książki Anny Leszczyńskiej.

(je)