Ukazał się 44 numer „Kwartalnika Chojnickiego”

W poniedziałek 31 lipca w Czytelni MBP odbyła się promocja 44. numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Spotkanie prowadzili dyrektor MBP Anna Lipińska i redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski.

44 numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny w działach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach i w stałych punkach. Natomiast w Czytelni można jeszcze oglądać akwarele Małgorzaty Sznajdrowskiej.   |  fot. MBP Chojnice

Który wyraził zadowolenie, że po 11 latach pismo jest nadal popularne, o czym świadczy tak duża frekwencja, pomimo sezonu letniego. Kazimierz Jaruszewski omówił zawartość numeru i zachęcił do lektury. Pierwsza część poświęcona jest chojnickim sportowcom. Otwiera ją rozmowa Jacka Klajny z trenerem Kazimierzem Poterackim, który, jak zauważył prelegent, wychował kilka pokoleń chojnickich pięściarzy.

Można przeczytać rozmowę Weroniki Sadowskiej z Czesławem Adamczykiem, piłkarzem Chojniczanki w latach 70. i 80., kiedy zasłynęła ona meczem z Widzewem Łódź w Pucharze Polski. Emilia Kalitta napisała natomiast o biegającej maratony Ewie Dudojc. Dział kończy wspomnienie o zmarłym niedawno Januszu Januszewskim – żeglarzu LKS Charzykowy. Drugi dział, Kronikę chojnicką, rozpoczynają teksty o wydarzeniach w bibliotece – o akcji Dwa tygodnie z książką oraz o rajdzie rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz. Następnie Marcin Szopiński zrelacjonował przebieg festiwalu „Wszystko jest poezja” zorganizowanego przez II LO.

Irmina Szyca opisała tegoroczne Dni Chojnic. Marlena Pawlak przybliżyła pracownię fotograficzną „Ciemnia” w ChCK, prowadzoną przez instruktora Krystiana Koźmińskiego. Ewa Steinke opisała niedawną wystawę w ChCK „Pokój z widokiem na morze…”, na której prezentowała obrazy z kolekcji jej i męża Jerzego. O potrójnym jubileuszu artysty plastyka Kazimierza Lemańczyka napisała Maria Czaplewska, a o festiwalu InterTony organizowanym przez Fundację Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej – przedstawiciel fundacji Michał Karpiak.

Prezentując zawartość „Kwartalnika Chojnickiego”, Kazimierz Jaruszewski zachęcił m.in. do zapoznania się z inicjatywą Roberta Kosiedowskiego, który napisał o potrzebie opracowania „Encyklopedii chojnickiego rocka”. Recenzję nowo wydanych wspomnień Anny Leszczyńskiej „Wojna mi wszystko zabrała…” zamieścił Przemysław Zientkowski, natomiast Piotr Eichler opisał działalność krótkofalarską Eugeniusza Ostrowskiego SP2GUC, który łącznością zajmuje się od 50 lat. W każdym numerze pisma prezentowane jest lokalne stowarzyszenie – tym razem jest to Chojnickie Towarzystwo Sportów Wrotkarskich „Roller”, o którym napisała Weronika Sadowska, po rozmowie z prezesem Markiem Hackertem.

Adresatką cyklicznych Trzech pytań do…, zadawanych przez Alinę Jaruszewską, jest Anna Niesłona z Chojnickiego Stowarzyszenia Kobiet „Amazonki”. Dział zamyka podsumowanie wydarzeń w Chojnicach za okres od kwietnia do czerwca tego roku. W części dotyczącej historii można przeczytać artykuł o pochodzeniu ślubnej majowej sentencji, wywodzącej się z Kulturkampfu i ustawodawstwa Ottona von Bismarcka. Następnie Dominik Dykier opisał historię i działalność Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Bohaterką działu Oficyna artystyczna jest chojnicka malarka Małgorzata Sznajdrowska, z którą o akwarelach o tematyce botanicznej rozmawiała Anna Maria Zdrenka. 

Po omówieniu zawartości był czas na wypowiedzi obecnych autorów i bohaterów tekstów. Głos zabrała m.in. Ewa Dudojc, która mówiła o tym, jak zafascynowały ją maratony i że jej autorytetem był biegacz Zbigniew Wiśniewski. Andrzej Górnowicz z Sekcji Biegowej Florian przy ChKS Kolejarz wyliczając osiągnięcia biegaczki, zwrócił uwagę na jej wiersz „Maraton”, który doskonale opisuje emocje towarzyszące maratończykom. Jan Malicki wspominał żeglarza Janusza Januszewskiego. Podkreślił, że wraz z nim odeszła pewna epoka żeglarska, a Charzykowy i klub LKS nie są już takie same. 

Marcin Szopiński przybliżył zebranym ideę festiwalu „Wszystko jest poezja” i zaznaczył, że oprawa graficzna i medialna akcji była pracą dyplomową jego syna Olgierda. Fotograf Krystian Koźmiński, który w pracowni „Ciemnia” przekazuje tajniki czarno-białej fotografii, zaprosił na wystawę, która planowana jest na przełomie lutego i marca. Ewa Steinke powiedziała, jak zrodził się pomysł wystawy marynistycznej i o planach pokazania kolejnej części jej bogatej kolekcji. Piotr Eichler mówił o propagowaniu wiedzy o Chojnicach przez krótkofalowców i zapowiedział kolejny artykuł w „Kwartalniku” o innym zasłużonym krótkofalowcu. Wypowiedział się także Dominik Dykier, który zaakcentował działalność kaszubskiego domu w Swornegaciach na rzecz propagowania i utrwalania lokalnej historii i tradycji. – „Staramy się zatrzymać czas, a nawet go cofnąć” – stwierdził. 

Na zakończenie malarka Małgorzata Sznajdrowska w kilku zdaniach przybliżyła swoją twórczość. Podkreśliła, że akwarelą zajmuje się od kilku lat i cały czas się jej uczy, bo jest ona wymagająca i nieprzewidywalna. Prace artystki uczestnicy promocji mogli obejrzeć nie tylko na łamach pisma, ale także na wystawie, przygotowanej na spotkanie.

MBP