Uczniowie na wycieczce w Gdańsku z programu „Poznaj Polskę”

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Będomina i Gdańska dofinansowanej z rządowego programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.

Największe zdziwienie i zaskoczenie spowodowała rekonstrukcja fragmentów ulicy po zakończeniu wojny.   |  fot. SP Kłodawa

W Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zwiedzali XVIII-wieczny dworek szlachecki, w którym urodził się Józef Wybicki. Podczas lekcji muzealnej zapoznali się z życiorysem twórcy Mazurka Dąbrowskiego, wyposażeniem dworu. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczniowie obejrzeli wystawę dla dzieci pt. „Podróż w czasie”, składającą się z rekonstrukcji mieszkania warszawskiego polskiej inteligenckiej rodziny oraz sali lekcyjnej, ukazującej realia życia i nauki w trudnym czasie II wojny światowej.

W części wystawy głównej duże wrażenie na uczniach zrobiły dwa czołgi (radziecki T-34 i amerykański M4) oraz różne pamiątki z czasów wojny.  Wizyta w tym muzeum uświadomiła uczniom tragizm wojny i dostarczyła wszystkim wielu wrażeń.

SP w Kłodawie, oprac. (je)