Twój pracownik naruszył zakaz o konkurencji? Uzyskaj odszkodowanie z pomocą adwokata

Podczas zatrudniania nowego pracownika w warto zawrzeć postanowienia dotyczące zakazu konkurencji dla pracownika. Dzięki temu możesz zapobiec sytuacji, w której Twój pracownik po godzinach będzie prowadził działalność konkurencyjną dla Twojej firmy.

Przygotowanie umowy o zakazie konkurencji warto zlecić doświadczonej kancelarii, która dopilnuje, aby umowa ta była sporządzona prawidłowo. Tutaj niezbędny okazuje się adwokat specjalizujący się w prawie pracy.   |  fot. ilustr.

Co zrobić, jeśli pomimo zwartej umowy o zakazie konkurencji dowiedziałeś się, że Twój pracownik złamał taki zakaz? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak wytoczyć postępowanie oraz uzyskać odszkodowanie.

Zakaz konkurencji – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Umowa o zakazie konkurencji z pracownikiem zawierana jest pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Regulacje dotyczące takiej umowy wynikają przede wszystkim z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy. Zgodnie z artykułem 1011 ust. 1 kodeksu pracy, na zasadach ustalonych w osobnej umowie pracownik nie może założyć konkurencyjnej działalności, ani świadczyć pracy na rzecz innego podmiotu wykonującego konkurencyjną profesję wobec obecnego pracodawcy.

Warto zaznaczyć, że zakaz konkurencji może obowiązywać nie tylko w czasie trwania umowy o pracę. Zakazem można objąć też okres również po ustaniu stosunku pracy. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji pracowników, posiadających dostęp do bardzo ważnych danych np. bazy klientów czy informacji na których oparty był cały proces technologiczny. Należy również rozważyć kwestię dotyczącą tego, kiedy dokładnie mówimy o złamaniu zakazu konkurencji? Kwestie te powinna regulować szczegółowo umowa o zakazie konkurencji – to tam powinny znaleźć się zapisy regulujące, co będzie uznawane za złamanie zakazu.

Skorzystaj z pomocy adwokata i sprawdź jakie konsekwencje prawne grożą za naruszenie zakazu

Bez wątpliwość pozostaje fakt, że jeśli pracownik w trakcie wykonywania dla Ciebie pracy złamał zakaz konkurencji, masz podstawy do jego zwolnienia bez wypowiedzenia, czyli inaczej mówiąc w trybie natychmiastowym. W jego świadectwie pracy zaznacza się wówczas, że zwolnienie nastąpiło z winy pracownika. Pamiętaj jednak, że to tak naprawdę najłagodniejsza forma kary. Każde złamanie obowiązujących przepisów określonych w kodeksie niesie za sobą poważne konsekwencje prawne.

Musisz mieć świadomość, że nawet jeśli nie podpisałeś z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, podjęcie przez pracownika działalności konkurencyjnej może zostać potraktowane jako naruszenie obowiązku dbałości przez pracownika o dobro zakładu pracy, co może być podstawą jego zwolnienia z pracy. W sytuacji złamania zakazu konkurencji uregulowanego umową dochodzenie odszkodowania będzie z pewnością ułatwione. Warto więc przygotowanie umowy o zakazie konkurencji zlecić doświadczonej kancelarii, która dopilnuje, aby umowa ta była sporządzona prawidłowo i precyzyjnie regulowała zasady odpowiedzialności pracownika.

Tutaj niezbędny okazuje się adwokat specjalizujący się w prawie pracy. Chojka Kancelaria Adwokacka już od wielu lat skutecznie pomaga pracodawcom w walce z nieuczciwymi pracownikami. U boku profesjonalisty masz szansę na uzyskanie wysokiego odszkodowania!

(mat.partnera)