Turniej szachowy za nami …

W Szkole Podstawowej Nr 8 odbył się XXI Regionalny Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej w formule szachów błyskawicznych zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” Chojnice.

Niezależnie od wieku rozgrywki szachowe cieszą się sporym zainteresowaniem.     |  fot. Marzenna Osowicka

Minutą ciszy upamiętniono śp. Jana Myzyka, który zmarł 6 października 2022r. Jan Myzyk był zasłużonym szachistą, wieloletnim zawodnikiem UKS „Ósemka” Chojnice, wielokrotnym reprezentantem Klubu w szachowych rozgrywkach indywidualnych i drużynowych na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Zdobył tytuł Kandydata na Mistrza Krajowego (ranking 2200). W ostatnich latach reprezentował Chojnice w rozgrywkach III Ligi Seniorów Województwa Pomorskiego, wcześniej w II Lidze Seniorów.

W obu grupach turniejowych rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim  na dystansie 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Wyniki są publikowane na stronach turniejowych:

http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_6231/

http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_6232/

Do Chojnic zawitali szachiści z Gdyni, Gniezna, Tucholi, Człuchowa, Czerska, Lipusza, Brus i innych okolic. Zawody odbywały się w dwóch grupach turniejowych. W turnieju seniorskim zagrało 21 uczestników – juniorzy do 18 lat, seniorzy i seniorki. W turnieju dzieci
do lat 14 udział wzięło 27 uczestników.

Zawody przebiegały sprawnie, w miłej atmosferze. Partie były zacięte a ich wyniki były chwilami zaskakujące. W turnieju seniorskim z bardzo dobrej strony pokazał się Paweł Warsiński z Lubni. Został on wyróżniony statuetką dla Najlepszego Zawodnika z Powiatu Chojnickiego. Zdobył 6 pkt., a w klasyfikacji generalnej zajął bardzo wysokie 3-cie miejsce. Na wyróżnienie za dobrą grę zasługuje także Jakub Janta-Lipinski, który z Adrianem Grajczakiem – zwycięzcą całego turnieju, zremisował.

W grupie seniorskiej zagrało także 2 juniorów. Najlepiej wypadł Dominik Klejdysz z Kamienia Krajeńskiego, który wywalczył 5 pkt. W klasyfikacji generalnej uzyskał 9-te miejsce. W turnieju juniorów do lat 14 młodzi szachiści dzielnie radzili sobie podczas rozgrywania partii. Dla niektórych były to pierwsze zawody. Maluchy miały możliwość poznać zasady rozgrywania turniejów. Najmłodsi uczestnicy turnieju mają 6 lat. Było ich aż czworo. Przedszkole Niepubliczne Jarzębinka z Chojnic reprezentował Aleksander Kopiszka, który zdobył 3 pkt.

Rewelacyjnie zaprezentował się ośmioletni Igor Ziomek z UKS MDK Gdynia wygrywając wszystkie partie spośród dziewięciu – tym samym wygrywając cały turniej juniorski. Zawody przyczyniły się do integracji środowiska szachowego i podniesienia umiejętności szachowych uczestników. Rywalizacja podczas sportowych zmagań przebiegała w atmosferze fair – play.

Szczegółowy rezultat turniejów - tutaj

Puchary i medale sfinansowano z grantów z Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Chojnicach, nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez UKS „Ósemka” Chojnice, a nagrody finansowe pochodziły z wpisowego uczestników turnieju. Sponsorzy: Kazimierz Trześniewski z Angowic oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Chotowianka” w Chotowej Małgorzaty Kochanowskiej – Czapiewskiej i Waldemara Czapiewskiego. Waldemar Czapiewski to wychowanek UKS ÓSEMKA Chojnice, szachista, reprezentant klubu w wielu rozgrywkach szachowych również na szczeblu wojewódzkim, współtwórca wielu imprez organizowanych przez klub. Państwo Czapiewscy ufundowali okolicznościowe trofea sportowe w kształcie figury szachowej – skoczka.

Sędzią turnieju była IA Grażyna Turzyńska (arbiter klasy międzynarodowej FIDE). Nad całością czuwał Zarząd UKS 8 Chojnice: Marzenna Osowicka – prezes, wiceprezes Jacek Lewiński oraz członkowie: Paweł Paluszkiewicz, Ala Sarnowska i Karol Gierszewski. Zarząd Klubu serdecznie zaprasza na kolejne turnieje w Chojnicach.

Grażyna Turzyńska. Marzenna Osowicka