Trwają starania samorządowców o budowę węzła Nieżychowice

Niedawno włodarze miasta, gminy i powiatu wystosowali wspólne pismo adresowane do Ministerstwa Infrastruktury o rozpoczęcie prac projektowych nad węzłem Nieżychowice na obwodnicy Chojnic, która istnieje od ponad 20 lat.

Burmistrz, starosta oraz wójt wystosowali pismo do Ministerstwa Infrastruktury dotyczące realizacji brakującego węzła Nieżychowice.   |  fot. ilustrac.

W trakcie jej budowy pas drogowy i wiadukty nad nią powstały dla ruchu na dwóch jezdniach, ale zrealizowano je tylko na części długości. Powstał tylko zjazd z kierunku Człuchowa na stację paliw w Nieżychowicach i wyjazd z niej w stronę Czerska. Nie raz można było zaobserwować, jak pojazdy jadące w stronę Człuchowa ignorowały zakaz skrętu w lewo i wjeżdżały na stację.

Przed ponad 10 laty UM Chojnice zlecił powstanie tzw. koncepcji drogowej brakującego węzła Nieżychowice. Na poniedziałkowej (29.01.) sesji Rady Miejskiej burmistrz Arseniusz Finster poinformował, że wraz z wójtem Zbigniewem Szczepańskim oraz starostą Markiem Szczepańskim wystosowali pismo do Ministerstwa Infrastruktury dotyczące realizacji tego węzła.

- W ub. roku otrzymaliśmy z Warszawy pismo z deklaracją, że rozpoczną się prace przygotowawcze do tej inwestycji oraz jej projektowanie. Tym pismem chcemy się przypomnieć i zobaczyć, czy rzeczywiście w GDDKiA te prace są prowadzone. Pod koniec 2024 zakończy się budowa zachodniego obejścia i byłoby dobrze, gdyby wkrótce ruszyła budowa węzła Nieżychowice. Uważamy, że budowa obwodnicy nie jest jeszcze zakończona. Treść tego pisma była konsultowana z moim doradcą ds. inwestycji drogowych Robertem Marszałkiem – poinformował radnych burmistrz Arseniusz Finster.

Kolejnymi krokami w staraniach o tę inwestycję, będzie prośba do Marszałka Województwa Pomorskiego o jej wsparcie. W planie jest także wizyta samorządowców w Ministerstwie Infrastruktury, by przekonać decydentów ws. budowy węzła.

(je)