Trwa pat w sprawie budowy masztu 5 G przy Hospicjum

Burmistrz Arseniusz Finster przekazał radnym na sesji, że skontaktowało się z nim kierownictwo sieci PLAY, by spróbować uzgodnić kompromis w sprawie budowy kolejnej stacji bazowej 5G przy hospicjum prowadzonym przez PALIUM.

Alternatywą miał być kolejny nadajnik zamontowany na kościele, jednak proboszcz nie wyraził na to zgody.   |  fot. ilustrac./je

Przeciwko tej lokalizacji protestuje oficjalnie ok. 600 mieszkańców pobliskiego Osiedla Słonecznego. Byłaby to szósta stacja tej sieci w Chojnicach. Jak przekazano władzom miasta, by poziom sygnału telefonicznego i łącza 5G był właściwy, to od nadajnika do nadajnika w mieście wielkości Chojnic i przy jego zabudowie powinno być od 700 m do 800 m. - Naukowych dowodów, że te fale elektromagnetyczne są szkodliwe raczej chyba nie ma. Dopiero pod koniec br. WHO ma przygotować w tej sprawie raport – zauważył burmistrz.

Dyrektorzy z PLAY zaproponowali, że gdyby na lokalizację ich nadajnika 5G zgodził się proboszcz parafii przy ul. Wiśniowej, gdzie jest już nadajnik 5G innej sieci telefonii komórkowej, to oni wtedy zdjęliby swój nadajnik z gmachu szpitala oraz zrezygnowali z budowy przy ul. Podlesie. Arseniusz Finster skontaktował się z proboszczem w tej sprawie, ale dostał odmowę. - Powiedział, że montaż nadajnika stacji bazowej na kościele wywołał sporo kontrowersji i nie chce ich ponownie. Szanuję tę decyzję.

Ponadto okazało się, że ewentualne jednostronne rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu na maszt przez Fundację PALIUM będzie skutkowało wypłaceniem sieci PLAY odszkodowania. Firma telekomunikacyjna deklaruje, że może wysłać na spotkanie z mieszkańcami przedstawicieli Państwowego Instytutu Łączności, by wyjaśniła wszelkie problemy i wątpliwości dotyczące ich nadajnika.

Więcej w relacji video z sesji, która jest fragmentem zapisu transmisji zrealizowanej przez UM Chojnice.

(je)