Top 7 najpiękniejszych miast i wsi województwa pomorskiego

Pomorze to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Polski, w którym rokrocznie wiele milionów Polaków spędza każdą chwilę. Warto jednak pomyśleć, jakie są najładniejsze miasta w tym województwie.

Atrakcje turystyczne związane z aktywnym wypoczynkiem także stanowią o urokach Pomorskiego, bogatego w trasy rowrowe, szlaki piesze i miejsca innych ciekawych rozrywek.   |  fot. ilustrac.

Które graniczy z województwami zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Poznaj najpiękniejsze z nich, a potem wybierz się na wycieczkę.

Gdańsk

Nie mogło być inaczej, to znaczy nie mogliśmy wybrać innego miasta niż Gdańsk na początek przygody z województwem pomorskim. Jedno z najważniejszych miast całego kraju ze słynnym Neptunem, przepięknym Starym Miastem, bulwarami nad Motławą i charakterystycznym żurawiem, który jest symbolem miasta. No i z morzem.

Więcej atrakcji Gdańska opisane zostało w artykule: https://pulsgdanska.pl/artykul/top-30-atrakcji-gdanska/1332676

Gdynia

Gdynia to miejscowość, która powstała kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w XX wieku. Dziś to jedno z największych miast województwa i jedno z większych w Polsce. Odwiedzane przede wszystkim przez miłośników pięknego wybrzeża oraz urokliwych widoków przyrody, którzy znajdą coś dla siebie w klifie Orłowskim. Poza tym Gdynia to historyczny port.

Łeba

Dwa akweny tak blisko siebie? Weekend w Łebie to za mało, by zachwycić się widokiem z Wydmy Łąckiej, jednej z ruchomych wydm zmierzających w stronę Łeby na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. To z jej szczytu widać ciasny fragment lądu oddzielającego Morze Bałtyckie od trzeciego największego jeziora w Polsce – Łebsko. Oprócz tego Łeba to przepiękne plaże oraz aleja Prezydentów RP.

Słupsk

Trzeba było wspomnieć o Słupsku, choć sam nie jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne, to jednak warto spędzić dzień w Słupsku, by zobaczyć, jak zmienia się dla mieszkańców. Do tego wielki potencjał drzemie w tutejszej uczelni wyższej oraz samym centrum miasta z kilkoma ważnymi zabytkami.

Szymbark

Szymbark to miasto położone w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, w którym domy stoją na głowie… A właściwie jeden, a obok znajduje się także największe wypiętrzenie terenu na tym równoleżniku, czyli Wieżyca, która liczy sobie ponad trzysta metrów. To miejsce to szczególnie piękny fragment Kaszub.

Więcej o atrakcjach w Szymbarku: https://cepr.pl/obiekty

Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze leżą nad Jeziorem Wdzydzkim, które współtworzy krzyż jezior w parku krajobrazowym leżącym na południe od Kościerzyny. I choć Wdzydze to maleńka miejscowość to są tu doskonałe warunki do wakacji nad jeziorem, a do tego przepyszne jedzenie, świeże ryby oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Etnograficzne pokazujące Kaszuby od innej strony.

Hel

Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w naszym kraju i na naszym wybrzeżu. Hel to miasto pełne atrakcji, w tym oczywiście przepiękna plaża i morze z obu stron. Do tego znane fokarium oraz port, który oferuje świeże, smaczne ryby. Hel i cały półwysep to także znakomite miejsce do surfowania. Warto pamiętać, że choć z osobna wymienić ich nie można, wiele z leżących tu miejscowości to prawdziwy rarytas dla wszystkich turystów.

(mat. zewnętrzny)