To był weekend, jak „za dawnych lat”! a kolejny muzyczny już 22 lipca

W miniony weekend wielbiciele „starego kina” mieli nie lada okazję do obejrzenia na dużym ekranie największych polskich komedii z okresu XX - lecia międzywojennego.

Komedie przedwojenne w nowej odsłonie to pokaz filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze.   |  fot. Marta Potulska

A to za sprawą projektu pn.: „Powróćmy, jak za dawnych lat…” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. W ramach tego zadania, w trzech gminnych miejscowościach: Swornegaciach, Charzykowach i Silnie odbyły się projekcje największych polskich komedii z okresu II Rzeczypospolitej. Przed filmem widzowie poczuli klimat  kina retro za sprawą formacji Dixie Band, grającej muzykę dixielandową.

W trakcie koncertów, poprzedzających emisję filmów, można było usłyszeć najbardziej znane standardy jazzu tradycyjnego – zarówno światowe przeboje, jak i utwory polskie. Dzięki takiemu wprowadzeniu widzowie  mogli uświadomić sobie, że filmografia i świat muzyki były w okresie międzywojnia bardzo ze sobą połączone. Aktorzy śpiewali piosenki a piosenkarze występowali w filmach.

Teksty Hemara, Tuwima czy Konarskiego do dnia dzisiejszego wykorzystywane są przez muzyków, zaś muzyka Henryka Warsa na wiele lat zmieniła polską scenę, był on prekursorem nowych nurtów i prądów muzycznych, dokonał wielu oryginalnych zmian w sposobie instrumentacji, jako jeden z pierwszych kompozytorów polskich wprowadził elementy jazzu.

Muzycy z formacji Dixie Band doskonale wywiązali się ze swojego zadania - widzowie po koncercie zespołu w wyśmienitych humorach oglądali arcykomedie sprzed lat. Film „Jadzia”, emitowany w Swornegaciach, zachwycił rolą  największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej.

Znakomita komedia pomyłek – „Sportowiec mimo woli” śmieszyła widzów tak samo jak w czasach premiery, a Adolf Dymsza roztaczał swój urok zarówno na ekranie, jak i wśród oglądających. Ten ulubienie publiczności z czasów II Rzeczypospolitej zachwycił też swoją kreacją w filmie „ABC miłości” emitowanym w Silnie. Tam jednak, widzowie podziwiali też występy jego filmowej partnerki – utalentowanej i pięknej Marii Bogdy, a przede wszystkim psa Puka, który wcielił się w rolę psaTeofila.

Weekendowe wydarzenia pozwoliły mieszkańcom gminy Chojnice powrócić do wyjątkowego klimatu przedwojennej Polski, poczuć atmosferę słynnych, stołecznych kawiarń, klubów, kin. Powróciliśmy więc na chwilę, jak za dawnych lat ... Zadanie współfinansowane ze środków MKiDN w ramach Programu: Kultura dostępna

Dorota Chmara, fot. Marta Potulska