„Szpital jest dla mnie najważniejszy”

Leszka Bonnę, kandydata na liście Platformy Obywatelskiej do sejmiku województwa pomorskiego, w tegorocznych wyborach poparło prawie 14 tys. wyborców z okręgu słupskiego. Niecałe 12,5 tys. głosów pochodziło z powiatu chojnickiego.

Leszek Bonna   |  fot. arch.red.

Dzięki temu ponownie został radnym Sejmiku. Udzielił portalowi (1.12.) wywiadu, w którym skomentował wyniki wyborów, opowiedział o swych planach na kolejną kadencję.

Jak Pan odebrał wyniki wyborów do Sejmiku?

Wynik głosowania był dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. To dla mnie największa w tym roku niespodzianka. Mój wynik oraz koleżanek i kolegów z PO przekłada się na to, że w Sejmiku mamy zdecydowaną większość. Posiadamy 19 z 33 mandatów.

Odbyła się pierwsza sesja Sejmiku. Co, poza ślubowaniem, było na niej?

Wybraliśmy na niej prezydium Sejmiku. Tworzy je Jan Kleinszmidt z Bytowa, jako przewodniczący Sejmiku, poprzedni wiceprzewodniczący. Wskazał go odchodzący z tej funkcji prof. Brunon Synak. Wybraliśmy ponadto zastępców. Zostali nimi Marek Biernacki ze Słupska oraz Dariusz Męczykowski z Nowej Karczmy. Obaj z klubu PO – PSL. Trzecim został Piotr Zwara z PiS.

Czy miał Pan propozycje objęcia jakichś funkcji w Sejmiku czy Zarządzie Województwa?

Na najbliższej sesji Sejmiku, która będzie w poniedziałek 6.12., zaplanowano dokonanie wyboru Zarządu Województwa, czyli marszałka, jego zastępców i członków. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w związku z operacją Szwedki w jednym z gdańskich szpitali, niestety marszałek Mieczysław Struk nie będzie nominował na członka Zarządu Leszka Czarnobaja. Odpowiadał on do tej pory za pomorską służbę zdrowia. W związku z tym trwają rozmowy z różnymi osobami, które mogłyby tym się zająć w nowym zarządzie. Nie aspiruję do tego stanowiska i nie jestem nim zainteresowany.

Jakie ma Pan plany działania, jako radny Sejmiku?

Funkcja jest dla mnie rzeczą drugorzędną. Najważniejszy jest dla mnie chojnicki szpital. Rolę radnego w Sejmiku postrzegam dwojako. Po pierwsze, jako tej osoby, która musi swoim działaniem zadbać o równomierny rozwój całego województwa. Po drugie, zawsze ta nutka lokalnego patriotyzmu daje znać o sobie. Widzę więc swoją rolę także w tym, aby przypilnować sprawiedliwego podziału środków. By trafiały także na ziemię chojnicką. W Sejmiku chciałbym działać w Komisji Zdrowia. Tu moje doświadczenie będzie przydatne w tej trudnej kadencji. Podczas niej zapewne zajmować będziemy się przekształceniami w sferze ochrony zdrowia. Myślę też o działalności w Komisji Strategii i Rozwoju. Tam zapadają ważne decyzje dotyczące dróg i infrastruktury. Są to bardzo istotne rzeczy, szczególnie dla mieszkańców powiatu chojnickiego.

Czy wynik osiągnięty przez PO w powiecie i mieście satysfakcjonuje Pana?

To jest rzecz, którą trudno komentować. Ale na pierwszy rzut oka widać, że jej wynik jest lepszy, niż 4 lata temu. Mamy więcej radnych powiatowych i miejskich. Pewnie marzeniem Platformy jest, aby w kolejnych wyborach jeszcze go poprawić. Funkcje, które uzyskaliśmy w Radach oraz w Starostwie i Urzędzie Miejskim, uważam za adekwatne do osiągniętego wyniku wyborczego.

rozmawiał (je)

 1. wczoraj 22:38   Pieniądze   Pan X

  Rozumiem, że wiele osób bulwersuje premia Dyrektora, szczególnie pielęgniarki i położne, ale tak naprawdę to jest tylko kropla w morzu pieniędzy wypłacanych szpitalnym lekarzom, jednym z najlepiej opłacanych lekarzy w Polsce (przynajmniej na szczeblu szpitali powiatowych). Tym to dopiero się w głowach poprzewracało! Z pomocą dyr. Bony wyhodowano wysokiej klasy specjalistów od transfuzji kasy do własnych kieszeni!!!

  0
  0
 2. 1 lutego 2011  20:51   premia 29 tys   obserwator

  A co z pielęgniarkami gdzie obiecane podwyżki,jeżeli dyrektor ma taką premię to powinny być pieniądze i dla pielęgniarek

  0
  0
 3. 2 grudnia 2010  18:43   prac szpitala   aaa

  skoro coś wiesz to pisz, za prawdę do sądu nie pójdziesz, a jeśli to pomówienia to milcz

  0
  0
 4. 1 grudnia 2010  22:38   Szkoda że pan Bona nie ...   Prac szpitala

  Szkoda że pan Bona nie opowie o prywatnych interesach w szpitalu ,np tomograf komputerowy , udział żony w spółkach które zarabiają na Chojnickim szpitalu ,myślę że kiedyś dowiemy się prawdy o interesach p.Bony

  0
  0
 5. 1 grudnia 2010  21:47   dziwię się panu Bonie, jako ...   anonim

  dziwię się panu Bonie, jako radnemu PO, że uważa iż podział stanowisk jest adekwatny do osiągniętych wyników PO.No tak jak ktoś popiera komitet skaji i finstera do powiatu to musi teraz robić dobrą minę do złej gry !!! POrażka

  0
  0
 6. 1 grudnia 2010  19:39   Jak szybko można się ... (1)   obserwator

  Jak szybko można się przeistoczyć - z SLD do PO /co będzie pozniej/

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 2 grudnia 2010  18:46   jak szybko   aaa

   z SLD do PO na pewno bliżej niż z PZPR do PiS i i takich znam

   0
   0
 7. 1 grudnia 2010  18:00   "Widzę więc swoją ...   niedowiarek

  "Widzę więc swoją rolę także w tym, aby przypilnować sprawiedliwego podziału środków." - szczególnie sprawiedliwie zadbał Pan o to, aby chojnickiemu Towarzystwu Przyjaciół Hospicjum nie przyznano w ogóle środków z NFZ. Czy to pilnowanie aby na pewno wyjdzie nam na dobre?

  0
  0
 8. 1 grudnia 2010  15:49   szpital jest ...   anonim

  szpital jest najważniejszy... bo gdzie jak nie tam można wypłacić sobie 29 tyś zł premii

  0
  0