Szlaki ZPT

Na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego rozpoczęto prace mające na celu uporządkowanie oznakowania szlaków turystycznych. Ułatwi to zadanie turystom odwiedzającym nasz region.

Węzeł szlaków nad Jeziorem Niedżwiedzim koło Chojniczek.   |  fot. M. Grzempa

Na tzw. węzłach, czyli skrzyżowaniach szlaków pieszych i rowerowych, ustawiono drogowskazy wraz z mapami.
Obszar Zaborskiego Parku Krajobrazowego pokryty jest siecią znakowanych szlaków pieszych, rowerowych i ścieżek dydaktycznych. Opiekunami szlaków są różne instytucje i organizacje: Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku, Fundacja "Naszyjnik Północy", Zaborskie Towarzystwo Naukowe, Oddział Regionalny PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy, nadleśnictwa Rytel i Przymuszewo oraz Zaborski Park Krajobrazowy.  
 
W związku z powyższym istnieje potrzeba koordynowania działań m.in. poprzez umieszczenie wspólnego oznakowania szlaków w miejscach ich skrzyżowania na tzw. węzłach. Z tego powodu w 23. miejscach na terenie ZPK lub w bliskim sąsiedztwie jego granic zainstalowano drogowskazy. Oznakowanie wykonano zgodnie ze standardem znakowania szlaków turystycznych  PTTK oraz przy współpracy z opiekunami szlaków i w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, na których umieszczono węzły.  Każdy węzeł zawiera zestaw tabliczek kierunkowych szlaków (od 2 do 11 tabliczek w zależnosci od ilości szlaków w danym miejscu), mapę prezentującą sieć szlaków na tle granic Parku. Wszystko zainstalowane jest na dębowym słupie. Łącznie zamonotowano 121 tabliczek i 23 mapy.
 
Poprawa jakości oznakowania szlaków turystycznych służyć będzie popularyzacji ekoturystyki i stanowić ma atrakcyjną zachętę do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej dla mieszkańców Parku oraz turystów. Planowy rozwój małej infrastruktury ekoturystycznej zabobiega degradacji przestrzeni i pomaga prawidłowo kierować strumień ruchu turystycznego.
 
Prace związane z poprawą czytelności oznakowania szlaków w terenie będą kontynuowane w najbliższych miesiącach w porozumieniu z gestorami szlaków. W najbliższym czasie na stronie www.zaborskipark.pl znajdzie się opis szlaków wraz z mapą interaktywną. Poniżej zestawiono wszystkie szlaki piesze i rowerowe przebiegające przez teren Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Dla turystów wyruszjących na szlaki ZPK polecamy przewodnik oraz mapy, które można nabyć tutaj.  
 
Szlaki piesze: 

1. Czerwony "Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego" Chojnice - Męcikał - Wiele 56 km;
2. Żółty "im. Józefa Bruskiego" Charzykowy - Góra Wolność - Swornegacie 25,5 km;
3. Zielony "Strugi Siedmiu Jezior" Charzykowy - Dębowa Góra - Chojnice 41,5 km;
4. Czarny "im. Jana Karnowskiego" Charzykowy - Stary Młyn - Chojniczki 8,5 km;
5. Niebieski "Rzeki Zbrzycy" Jezioro Witoczno - Widno - Wiele 45,5 km;
6. Niebieski "Rzeki Brdy" Konarzyny - Drzewicz - Brdyujście 162 km;
7. Zielony "Zaborski" Brusy - Kruszyn - Drzewicz 41 km;
 
Szlaki rowerowe:
1. Niebieski PTTK Chojnice - Swornegacie - Bydgoszcz 165 km;
2. Zielony Naszyjnik Północy 870 km Polnica - Parszczenica - Lubnia
3. Czarny PTTK Bachorze - Brusy Jaglie - Tuchola 126 km
4. Żółto-czarny "im. Anny Łajming" Brusy - Przymuszewo - Kaszuba 50 km   

Mariusz Grzempa

 1. 29 grudnia 2010  20:45   co do szlaku żółtego...   Piotr N.

  niestety w czasie przemierzania szlaku żółtego na drodze pojawia się most, przed którym postawiono tabliczkę informującą o zagrożeniu życia podczas jego przechodzenia... Dobrze byłoby zapewnić chociaż jakieś bezpieczne przejście przez rzekę, bo inaczej sens tego szlaku jest wielce wątpliwy. A swoją drogą polecam poprawę oznakowania szlaku żółtego w okolicy wsi Czarnoszyce.

  0
  0
 2. 6 września 2010  08:41   2. "Zielony Naszyjnik ... (1)   Zdziwiony

  2. "Zielony Naszyjnik Północy 870km"...!? To więcej niż sieć autostrad w Polsce! A może nie powinno być 87? - bo do LUBLINA nie ma 870!

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 16 listopada 2010  18:47     anonim

   http://greenways.pl/pl/s/greenway-naszyjnik-polnocy/

   0
   0