Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją

Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją, to nie tylko 3 certyfikaty zdobyte podczas realizacji programów o tej właśnie nazwie, ale przede wszystkim stworzenie modeli pracy z dziećmi, które potrzebują specjalistycznego wsparcia pedagogicznego.

Nasza szkoła jest przyjazna dla uczniów z dyslekcją.   |  fot. nadesłane

Wiedzą o tym doskonale nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach, bo szkoła takie tytuły już posiada, a pomaganie dzieciom o specyficznych wymaganiach edukacyjnych traktuje się tu bardzo poważnie. W tym roku szkolnym jedna trzecia uczniów korzysta z zajęć terapii indywidualnej i grupowej, bo zaburzenia czytania, pisania, niski poziom graficzny pisma wymagają intensywnych ćwiczeń i regularnej pracy z dziećmi.

Niezbędny do należycie ukierunkowanych zajęć jest też gabinet terapii pedagogicznej, a taki szkoła posiada już kilka lat .Sprawdza się  on znakomicie w codziennej pracy, tym bardziej, że staraniem dyrekcji i nauczycieli jest  wyposażony w różnorodne pomoce dydaktyczne. Corocznie na początku października w SP3 obchodzi się Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji dla zwrócenia uwagi na specyficzne problemy dzieci w nauce .

W tym roku przypadł on w dniach 7 – 14 października i był okazją zaprezentowania wypracowanych już oraz ciągle powstających nowych wzorców zajęć skutecznie absorbujących uwagę dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu. Zajęcia przygotowane podczas ETŚD przez nauczycieli j. angielskiego, matematyki, polonistów i nauczycieli innych specjalności pokazały, że każdy  pedagog ma swój sposób na dysleksję.

1

Przekazy audio i wideo prezentowane w bibliotece szkolnej, pokazy ćwiczeń w gabinecie logopedycznym, zajęcia z programami edukacyjno – terapeutycznymi „Ortograffiti”, „Ortograffiti z bratkiem” na zajęciach terapii pedagogicznej połączone często z elementami zabawy jeszcze raz udowodniły, że są niezawodnym sposobem, by w drodze zdobywania wiedzy i umiejętności pomagać skutecznie uczniom z dysleksją. Trudności w czytaniu i pisaniu nie mogą być dla uczniów wymówką, ale muszą być  impulsem do wzmożonej pracy!          

Przy szkole od wielu lat działa 61 Terenowy Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji wspierający rodziców i nauczycieli  w ich pracy z dziećmi mającymi specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu, bo pracując razem można osiągać znacznie więcej. Tu także rodzice i osoby pracujące z dziećmi z grupy ryzyka dysleksji mogą  zwracać się o pomoc, radę. Zawsze ją otrzymają po uprzednim umówieniu się z terapeutami pracującymi w szkole.

(mr)

fotoreportaz.jpg