Szczeniak nie chce jeść - poznaj przyczyny i spróbuj temu zaradzić

Etap szczenięcy to dla każdego psa niezwykle ważny czas. Właśnie wtedy następuje intensywny wzrost, który zużywa masę energii z ciała pieska. Oczywiste jest, że należy ją uzupełniać tak, aby szczeniak mógł rosnąć na zdrowych zasadach.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem uroczego szczeniaka, to pamiętaj, że jesteś teraz odpowiedzialny za małe stworzenie, które wymaga na pewno więcej uwagi i troski niż dorosły pies.   |  fot. ilustracyjne

Zdaje nam się, że po całodziennych spacerach, zabawach i szaleństwach ogromny apetyt sam przyjdzie. Jednak nie zawsze jest tak łatwo. Co u szczeniaka może powodować brak chęci na jedzenie? Co robić w takiej sytuacji?

Dlaczego szczeniak nie chce jeść?

Brak apetytu u psa nigdy nie jest dobry. Zwierze powinno uzupełniać codzienną dawkę witamin oraz składników odżywczych i właśnie z tego względu posiłki są koniecznością. Dlaczego szczeniak nie chce jeść? Oto kilka najczęstszych przyczyn tego zjawiska:

wady wrodzone — zdarza się, że psiak ma trudności ze spożywaniem pokarmu przez różnego rodzaju wady wrodzone. Mogą one obejmować układ pokarmowy, szczękę, a nawet łapy czy odcinek szyjny kręgosłupa. Często wady wrodzone są na tyle małe, że bez specjalistycznej wiedzy nie jesteśmy w stanie ich wykryć.

ząbkowanie — szczeniak, podobnie jak małe dziecko w pewnym etapie dorastania zaczyna ząbkować. To trudny okres dla małego pieska. Opuchnięte dziąsła uniemożliwiają sprawne rozdrabnianie pokarmu, a jedzenie często sprawia ból.

pasożyty — pasożyty to jeden z częstych powodów braku apetytu u szczeniaka. Robaki w układzie pokarmowym mogą sprawiać zwierzakowi dyskomfort, a nawet ból.

zmiany — różnego rodzaju zmiany w życiu szczeniaka mogą powodować utratę apetytu. Przeprowadzka czasami wywołuje u zwierzaka duży stres. Nowe miejsce i nowi właściciele niekiedy przerażają, a piesek potrzebuje czasu, aby się oswoić. Dla szczeniaków szczególnie szokujące potrafią być nowe zapachy. Zwierzaki często są na tyle rozproszone, że nie potrafią skupić się na jedzeniu.

choroby — różnego rodzaju choroby potrafią być wykańczające dla małego szczeniaka. Infekcje często powodują gorączki i osłabienie mięśni, co wpływa na spadek energii i utratę apetytu zwierzaka.

Warto podkreślić, że problemem może być zmiana karmy lub karma złej jakości. Najczęściej problemy z apetytem występują w momencie, kiedy zmienia się karmę mokrą na suchą. Wybredny piesek wybiera to jedzenie, które bardziej kusi zapachem oraz to, które łatwiej zjeść. Bardzo ważne jest, aby pożywienie dla szczeniaka miało odpowiedni skład. Należy wybierać karmę z dużą zawartością mięsa. Warto wykluczyć z diety psa mięso kurczęce, ponieważ zwierzaki często są na nie uczulone. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie eliminacja zbóż z diety.

Jak sprawić, aby szczeniak odzyskał apetyt?

Jeśli właściciel chce, aby jego zwierzak odzyskał apetyt, konieczne będzie poczynienie odpowiednich kroków. Na początku warto poznać przyczynę braku chęci do jedzenia. Jeśli jest to problematyczne, najlepiej wdrożyć poszczególne kroki:

wizyta u weterynarza — jest to podstawa w opiece nad zwierzakiem. Jeśli coś niepokojącego dzieje się z pieskiem, zawsze warto iść do weterynarza. Z pewnością stwierdzi, że konieczne jest wykonanie badań, aby wykluczyć infekcje i inne choroby. Na wizycie lekarz oceni anatomie szczeniaka oraz sprawdzi uzębienie.

odrobaczenie — to praktyka, która powinna stanowić obowiązek właścicieli psów. Regularne odrobaczanie korzystnie wpływa na domowników, ponieważ jest higieniczne. 

odpowiednia karma — wybór właściwej karmy to konieczność. Warto wybrać odżywczą karmę z dobrym składem. Szczeniak, który dopiero rośnie i rozwija się, powinien dostawać w karmie taką dawkę witamin i składników odżywczych, żeby mógł czerpać energię. 

ruch — dużo ruchu sprawi, że zwierzak nabierze większego apetytu. Warto zabierać szczeniaka na spacery, nauczyć go aportować piłkę lub bawić się w inny sposób. Spożytkowana energia będzie chciała być uzupełniona, więc duże prawdopodobieństwo, że szczeniak nabierze energii. 

Opieka nad szczeniakiem nie jest łatwa, a w szczególności wtedy, kiedy pojawia się tam brak apetytu. Poczucie obowiązku każe działać i reagować na takie sytuacje. Warto na początku odwiedzić weterynarza, żeby był w stanie ocenić stan zdrowia zwierzęcia.

(mat. zewnętrzny)