Szansa na rozbudowę "deszczówki"

Gospodarka wodami opadowymi to na razie pięta achillesowa chojnickiej infrastruktury. Jednakże ten system ma wkrótce szansę na pozytywną zmianę.

Pierwszy element systemu gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi znajduje się w Parku 1000 - lecia.   |  fot. (ro)

Jednym z kluczowych projektów zgłoszonych do władz wojewódzkich do realizacji w ramach inwestycji unijnych jest pakiet przedsięwzięć znacznie usprawniających ów system. Zarys tego projektu prezentował niedawno Tomasz Kamiński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych i Współpracy z Zagranicą w UM w Chojnicach na posiedzeniu komisji radnych.

- Za sprawą rewitalizacji Parku 1000 - lecia mamy już jeden gotowy element - urządzenia hydrotechniczne i zbiorniki w parku spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale też pełnią rolę zbiorników retencyjnych, regulujących poziom i jakość wody w Strudze Jarcewskiej. To zastosowane przez nas rozwiązanie spowodowało, że w toku negocjacji w Gdańsku nasz projekt oceniono bardzo wysoko.

- Chcemy rozbudować system zbiorników, pozyskując obszar po południowej stronie Alei Brzozowej. Funkcjonowanie tych zbiorników byłoby też powiązane z siecią deszczówki z osiedla Kolejarza, dotąd pozbawionego kolektora deszczowego. Drugim elementem ma być budowa kolektora deszczowego o dużym przekroju z parku do ul. Okrężnej. Regulacji wymaga też ciek wodny mający swój początek przy Alei Matki Bożej Fatimskiej.

Realizacja całego przedsięwzięcia jest oszacowana na ok. 47 mln złotych.

(ro)