Symboliczne święta – moc przedmiotów w kontekście bożonarodzeniowych tradycji

Polskie święta okraszone są licznymi tradycjami praktykowanymi już od stuleci. W dawnej kulturze nawiązywały one do kultu zmarłych i sił przyrody.

Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce są podobne w większości regionów naszego kraju.   |  fot. ilustrac.

Symbolika Bożego Narodzenia do dziś żywa jest w kręgach osób praktykujących święta Bożego Narodzenia – niegdyś na święta stroiło się izbę, a w poszczególne kąty wtykano świerkowe lub jodłowe gałązki. Kobiety i dzieci tworzyły rozmaite ozdoby, którymi później przystrajano wszystkie pomieszczenia.

 

Ciekawostką jest, że do najważniejszych ozdób liczył się pająk wykonany z bibuły i słomy – wieszano go do sufitu, gdzie zostawał na cały rok; musiał być więc pięknie i bogato ozdobiony. Współcześnie zachowało się wiele elementów z dawnych lat – w artykule poznasz kilka najistotniejszych, żywo pielęgnowanych w wielu domostwach.

 

Choinka, pomarańcze i sianko pod obrusem. Co oznaczają najważniejsze elementy świąt?

 

Świąteczne drzewko wprowadza do każdego domu radość – ozdabiane symbolicznymi ozdobami przedstawiającymi zazwyczaj gwiazdki, aniołki, kwiatki z bibułki czy adwentowe jabłuszka; nawiązywały do darów natury, które są najlepszym prezentem od Stwórcy Świata. Pomarańcze ozdabiane goździkami są zaś typowym dla świąt symbolem, który wiesza się na choince – mają one przynieść dobrobyt na dom; przy okazji wypełniają one pomieszczenie przyjemnym zapachem, któremu w żaden sposób nie da się oprzeć.

 

Popularną ozdobą są również pierniczki pieczone w warunkach domowych i dekorowane przez dzieci. Podczas świąt Bożego Narodzenia, liczy się też obrus – koniecznie w białym kolorze, nawiązującym do rąbka, którym Maryja owinęła swojego Syna by ten nie zmarzł w szopce. Na pamiątkę tego wydarzenia zawsze na stole pojawia się biały obrus, pod którym ukrywa się sianko. Domownicy mogą spróbować wyciągnąć źdźbło siana spod obrusa – ten, komu trafi się najdłuższe, będzie cieszył się szczęściem w nadchodzącym roku.

 

Dekorowanie domu na przyjście Dzieciątka Jezus. Skąd wziąć dekoracje?

 

Święta to bardzo komercyjny czas; sklepy wypełnione są gadżetami nawiązującymi do Bożego Narodzenia, powtarzalnymi dekoracjami czy światełkami w kształcie bałwanków, gwiazdek lub czapek mikołajkowych. Wiele z tych rzeczy przetrwa tylko jedne święta, ze względu na to, iż hurtowa produkcja najczęściej dopuszcza małe wady. Kto nigdy nie spotkał się z nerwami dotyczącymi spalonych żarówek, niech pierwszy rzuci kamieniem!

 

Polecane jest tworzenie ozdób własnoręcznie, z materiałów, drewna czy tworzywa odnawialnego, a nawet owoców czy bibuły. Na stół zaś poleca się obrusy świąteczne lniane, perfekcyjnie oddające ducha świąt. Znajdziesz je między innymi w Szyjemy Kolorem – rodzinnym biznesie produkującym ekologiczne produkty z materiałów takich jak len i bawełna. Na lnianym obrusie wyszyć można awangardowe wzory nawiązujące do świąt. Ozdobi on stół, skrywając pod sobą sianko. Ciekawe, na jakie źdźbło trafisz...

(mat. zewnętrzny)