Swornegacie górą w Kościerzynie!

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach okazali się najlepsi w konkursie "Kaszubi wczoraj i dziś" organizowanym już po raz 14 przez Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie.

Laureaci konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą.   |  fot. Fb. Jan Wyrowiński

Tymon Miszewski zdobył pierwsze miejsce, Zuzanna Stoltman drugie, zaś Olga Jacewicz trzecie. Czwarta była Marietta Szulc z tychże Swornegaci. Ich opiekunką była zdobywczyni tegorocznej Skry Ormuzdowej Marzena Borzyszkowska, charyzmatyczna nauczycielka języka kaszubskiego i znana w Sworach społeczniczka. (wszyscy na zdjęciu).

Miejsce piąte przypadło Kacprowi Klasie ze Szkoły Podstawowej w Lipuszu, zaś szóste Mai Marcinkowskiej ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Karczemkach. Bohaterem tegorocznej edycji konkursu był urodzony w Kościerzynie przed 110. laty nieustraszony kapelan "Solidarności" oraz "król Kaszubów" ksiądz Hilary Jastak. Jury oceniało znajomość jego biografii i czasów, w których żył.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ustanowiło księdza Jastaka patronem roku 2024. Będzie on również patronował zbliżającemu się milowymi krokami (sobota 6 lipca) XXV Światowemu Zjazdowi Kaszubów w jego rodzinnej Kościerzynie. Miasto z zapałem przygotowuje się do tego wyjątkowego wydarzenia. Miałem okazję porozmawiać o tym z nowym burmistrzem Dawid Jereczek. Jest pełen dobrych myśli.

Zatem do zobaczenia w Kościerzynie!

Fb. Jan Wyrowiński