Światowy Dzień Konsumenta

15 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Konsumenta. Jest to doskonała okazja do tego, żeby uświadomić sobie, jak ważną częścią naszego życia jest konsumpcja i jakie wiążą się z tym zagrożenia i pułapki.

Joanna Gierszewska - Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Chojnicach.   |  fot. red.

Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście znamy nasze prawa.Konsumentami jesteśmy wszyscy, dobrze więc znać podstawowe uprawnienia. Polski system prawa przyjmuje szeroki zakres ochrony konsumentów, od kwestii reklamacji, przez zawieranie umów w internecie, na pokazach, przez akwizytorów, obejmuje usługi turystyczne usługi finansowe, telekomunikacyjne, itp.

Dzień Konsumenta jest inicjatywą, która ma na celu rozwijanie świadomości i ochronę interesów konsumenckich. Obchody święta wspierają Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacje pozarządowe. Tegoroczny Światowy Dzień Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obchodzi pod hasłem zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zmieniają się zasady odbierania odpadów. Każdy właściciel nieruchomości będzie musiał rozwiązać umowę (do końca czerwca 2013 r.) z dotychczasowym usługodawcą, aby nie płacić podwójnie za wywóz śmieci. Obowiązkiem każdego konsumenta będzie uiszczanie opłaty na rzecz gminy, gdyż od połowy 2013 r. usługodawcę będzie wybierać gmina, a nie mieszkańcy.

WAŻNE!

- zawarcie umowy na odległość (przez telefon, internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (zakup od akwizytorów lub na pokazach) wiąże się z określonymi uprawnieniami. Jednym z nich jest prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od daty zawarcia umowy lub od daty otrzymania towaru – bez podania przyczyn odstąpienia. Warunek – towar nie może być użytkowany. Odstąpienie trzeba sporządzić na piśmie. Ważnym jest aby pamiętać o wysłaniu tego oświadczenia na adres siedziby przedsiębiorcy (decyduje data stempla pocztowego).

- reklamacje można składać w terminie dwóch lat od daty zakupu towaru i w ciągu dwóch miesięcy od daty zauważenia wady, niezależnie od tego, czy towar został kupiony w sklepie  czy przez internet. 

- należy zachować rozsądek – jeżeli zakup towaru wydaje się zbyt atrakcyjny, należy dochować szczególnej ostrożności,

- czytajmy umowy! szanujmy swój podpis! Każdy z nas musi pamiętać, że złożenie podpisu pod dokumentem jest jednoznacznym wyrażeniem przez nas zgody na zawarte w nim postanowienia.

Wszystkim konsumentom składam życzenia dokonywania przemyślanych zakupów (zwłaszcza, że dokonując zakupu bezpośrednio w sklepie nie można tego towaru zwrócić bez zgody sprzedawcy) i jak najmniej kłopotów z dochodzeniem roszczeń konsumenckich.

Rzecznik Konsumentów Joanna Gierszewska

  1. 16 marca 2012  10:08   zamiast pisać skargi kupuj w ...   anonim

    zamiast pisać skargi kupuj w sklepie obok

    0
    0
  2. 15 marca 2012  17:10   ????????????????? (2)   chojniczanin

    wysyłałem kiedyś e-maila ze skargą na pewien sklep w Chojnicach,niestety Pani nawet nie odpowiedziała mi na niego.a w sklepie nadal bez zmian.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 15 marca 2012  22:32   ty chojniczaninie jakiś ...   uczeń

      ty chojniczaninie jakiś ferment siejesz. nie jestem urzędnikiem, ale z tego co się orientuję skargę składa się w formie pisemnej z podpisem własnoręcznym (chyba, że posiadasz podpis elektroniczny i urząd też). Z notatek szkolnych mogę ci przesłać jak powinna wyglądać skarga: 1. Miejscowość, data. 2. Imię, nazwisko, adres osoby skarżącej. 3. Dane adresata (organ, do którego kierowana jest skarga, osoba, funkcja, adres. 4. Tytuł i jego rozwinięcie „Skarga na…”. 5. Formuła otwierająca (np. „Wnoszę skargę na…”, „Zwracam się z prośbą o interwencję…”). 6.Treść właściwa skargi. 7. Nazwanie przewinienia, kto jest jemu winny, przedstawienie okoliczności – fakty w kolejności chronologicznej. 8.Prośba o interwencję, przedstawienie swoich postulatów, oczekiwań wobec urzędu. 9. Własnoręczny podpis. 10. Informacja o załącznikach. Skarga nie podpisana własnoręcznie bez danych adresowych skarżącego jest traktowana jako anonim. Takie rzeczy uczą już w szkole średniej. A ty napisałeś, że wysłałeś jakiegoś maila i pewnie bez podpisu a jeszcze się burzysz. Nie rozumiem takich ludzi. Jak cię ten sklep tak boli to napisz skargę jak należy i koniec.

      0
      0
    • 15 marca 2012  22:14   chojniczanin, nie masz ...   karol

      chojniczanin, nie masz większych problemów? a do kogo mam napisać skargę na ciebie?

      0
      0