Światłowód w gminie Chojnice trafił na mieliznę

Są nowe informacje ws. programu podłączania gospodarstw domowych w gminie Chojnice do sieci światłowodowej. Niestety, są one niepomyślne. Ministerstwo Cyfryzacji w kolejnym konkursie zredukowało ilość gospodarstw z 4000 na … 78.

O aktualnej sytuacji związanej ze światłowodem w gminie poinformował wicewójt Janusz Szczepański.   |  fot. (je)

Jak już informowaliśmy przed kilkoma miesiącami, na terenie gminy Chojnice nawet 4000 adresów miało otrzymać przyłącza do szkieletowej sieci światłowodowej, która jest już ułożona na terenie gminy Chojnice. Niestety, wyłonione w postępowaniu konkursowym ogłoszonym w grudniu 2023 firmy odmawiały podpisania umowy.

Zaniepokojone tym stanem rzeczy władze gminy Chojnice wystosowały w styczniu 2024 apel do Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, by zwiększono wsparcie rządowe w ewentualnym nowym konkursie. Na apel władze gminy nie otrzymały odpowiedzi. Niedawno na witrynie Ministerstwa ukazało się ogłoszenie o nowym konkursie, który obejmuje obszary z nierozstrzygniętymi wcześniejszymi postępowaniami. Jego warunki są o wiele gorsze, niż w poprzednim konkursie.

- W nowym konkursie obszar, który obejmuje także gminę Konarzyny i miasto Chojnice, ma łącznie jedynie 950 adresów. W nim jest tylko 78 z gminy Chojnice. Poza tym wprowadzono wymóg realizacji minimum 75% adresów, a nie jak wcześniej 100%. Może to skutkować realizacją umowy jedynie na terenie miasta Chojnice zaważył na niedawnej konferencji prasowej wicewójt Janusz Szczepański.

Więcej w relacji video z konferencji.

(je)