Sukces przewodnika i jego Damura

Młodszy aspirant Rafał Zieliński z Komendy Policji w Chojnicach reprezentował województwo pomorskie na Ogólnopolskich Mistrzostwach Kynologicznych, których szesnasta edycja odbyła się w minionym tygodniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Funkcjonariusz chojnickiej jednostki policji wraz z swoim czworonogiem w klasyfikacji drużynowej reprezentującej KWP Gdańsk zajął trzecie miejsce, a w indywidualnej uplasował się na czwartej pozycji.   |  fot. KWP Gdańsk

Jego pies służbowy, owczarek belgijski Damur, początkowo wygrał wojewódzkie eliminacje w kategorii psów patrolowo – tropiących, a na szczeblu krajowym zajął trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz czwarte w indywidualnej. Funkcjonariusz od ośmiu lat pełni służbę w zespole przewodników psów służbowych. Ma pod opieką dwa czworonogi – jednego do tropienia śladów, drugiego do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Pod koniec czerwca br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odbyły się wstępne eliminacje do Ogólnopolskich Zawodów Kynologicznych. Wzięli w nich udział policjanci wraz z psami służbowymi, z którymi na co dzień pracują w komendach powiatowych na terenie województwa pomorskiego. Chojnice reprezentował mł. asp. Rafał Zieliński, którego pies Damur konkurował w kategorii psy patrolowo – tropiące.

W czasie zawodów sprawdzano posłuszeństwo psa, oceniano jego pracę węchową a także atak w kagańcu i bez. Zdobycie przez policjanta z Chojnic i jego psa pierwszego miejsca, zagwarantowało im wyjazd do Zakładu Kynologii w Sułkowicach, gdzie w zeszłym tygodniu spotkał się z reprezentantami pozostałych województw.

W XVI Kynologicznych Mistrzostwach Policji, uczestniczyło 17 drużyn z psami patrolowo - tropiącymi wytresowanymi do działań zarówno w kagańcu, jak i bez kagańca. Podzieleni na 4 grupy, przewodnicy wzięli udział w 6 turniejowych konkurencjach. Były to: posłuszeństwo ogólne – 10 zadań realizowanych przy nodze przewodnika i z odległości oraz pokonywanie przeszkód terenowych, praca węchowa.

Tropienie śladów ludzkich na ścieżce o długości około 1 km oraz odnalezienie na niej 5 ukrytych przedmiotów należących do torującego ślad, pościg bez kagańca za osobą z odrzuceniem przedmiotu, czołowym atakiem pozoranta na psa i obroną przewodnika podczas konwoju, przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby – tym razem w pojeździe dostawczym, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz test wiedzy składający się z 50 pytań z zakresu programu nauczania na kursie specjalistycznym dla przewodników psów patrolowo - tropiących.

Mamy nadzieję, że odniesiony sukces w mistrzostwach, zdobyta przez lata wiedza i umiejętności sprawdzą się przede wszystkim w codziennej policyjnej służbie.

KWP Gdańsk