Styczeń w DKF

Polskie kino będzie motywem przewodnim w styczniowych seansach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „cisza”. Będzie tez kontynuacja cyklu prezentacji kinematografii wschodniej.

Na styczniowe seanse zaprasza DKF i ChCK.

4 stycznia „Chemia” polski dramat z 2015 r. To opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci. Pomysłodawczynią filmu była zmarła w roku 2012 Magda Prokopowicz, prezes fundacji Rak'n'Roll. Choć film inspirowany jest wydarzeniami z jej życia, to jak zastrzegają twórcy nie jest to film biograficzny, jego scenariusz ewoluował w uniwersalną historię o miłości, która nie jest dokumentalnym zapisem życia Magdy.

11 stycznia „11 minut” najnowszy film Jerzego Skolimowskiego. Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich los połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona - aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, niefrasobliwy handlarz narkotyków, dziewczyna z ukochanym psem, sprzedawca hot dogów z niejasną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista myjący hotelowe okna, sędziwy malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem i grupa głodnych zakonnic. Przekrój mieszkańców współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

18 stycznia „Głód 33” pierwsza po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę opowieść o wywołanej przez Stalina klęsce głodu na początku lat 30 tych XX wieku, który na Ukrainie pochłonął miliony istnień.

25 stycznia „Demon” - Jeden z najciekawszych nowych polskich filmów. Piotr zwany Pytonem przyjeżdża do Polski, gdzie w małym miasteczku zamierza ożenić się z Żanetą, żoną swojego przyjaciela, z którym wspólnie pracował w Londynie i przebudować stary dom, odziedziczony po jej dziadku. W przeddzień ślubu koparka odkrywa leżący w ziemi szkielet młodej kobiety. W czasie wesela duch zmarłej Hany pojawia się wśród gości i wchodzi w ciało Pana Młodego. Piotr doznaje ataku epilepsji i zaczyna mówić opowiadać historię dziewczyny w języku jidysz. Obecny na weselu stary nauczyciel wspomina żydowską przeszłość miasteczka i zniszczone budynki należące do Żydów. 

(ro)