Staropolskie Kolędowanie po raz 10!

Od 10 lat Stowarzyszenie Dworek Polski wędruje z kolędą. Grudzień upłynął zespołowi pod znakiem jarmarków Bożonarodzeniowych. Prezentowaliśmy średniowieczne tańce, a także obyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Kolędowanie na chojnickim jarmarku to doroczna tradycja "Dworku Polskiego".   |  fot. nadesł.

Koncerty w Chojnicach i Bydgoszczy zakończyliśmy staropolskimi kolędami oraz pamiątkowymi zdjęciami na tle pięknych, świątecznych dekoracji. Kolędowanie na chojnickim jarmarku to nasza doroczna tradycja. W Bydgoszczy prezentowaliśmy się po raz trzeci i pierwszy raz po epidemicznej przerwie. Lokalnie prezentowaliśmy się również w Pawłowie i w Lichnowach.

Na jarmarku organizowanym przez Promocję Regionu Chojnickiego można było nabyć swojskie wypieki i świąteczne dekoracje przygotowane przez rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach Dworku. Stoisko mieściło się w namiocie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach, której serdecznie dziękujemy za pomoc. Jednostka również prezentowała się na jarmarku.

Koncerty odbyły się w ramach realizowanego corocznie przez organizację projektu „Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski”, dofinansowanego przez Powiat Chojnicki i Miasto Chojnice, dla którego partnerem było Chojnickie Centrum Kultury.
Noworoczne kolędowe koncerty odbędą się podczas Mszy Świętych w Chojnicach i okolicy. 

Pierwszy noworoczny koncert kolędowy i tradycyjne jasełka będzie można zobaczyć  8 stycznia w Parafii Jezusa Chrystusa Miłosiernego w Chojnicach.  Tradycyjne chodzenie kolędników od domu do domu to tradycja od której rozpoczęła działalność organizacja (2013), zbierając środki na pierwsze organizowane przez siebie wydarzenie Na Szlaku Kultur w Fosie Miejskiej w Chojnicach. Impreza ta wówczas odbyła się niemal w całości dzięki ofiarności darczyńców, a do fosy po raz pierwszy zjechały kapele ludowe z całej Polski, korzystając z gościnności Dworku Polskiego.

Najbliższy rok dla zespołu będzie rokiem Jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia Dworek Polski, który zainauguruje spektakl „Dworskie Zabawy”, na który już teraz serdecznie zapraszamy 9 lutego 2023 do Chojnickiego Centrum Kultury.

Staropolskie Kolędowanie Dworku Polskiego:

8 stycznia 2023 Chojnice Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego Msze Św. 9:00, 11:00

15 stycznia 2023 Charzykowy Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Msza Św. 10:45

22 stycznia 2023 Ciechocin, Ostrowite Parafia pw. św. Jakuba Apostoła Msze Św. 9:30,11:00

29 stycznia 2023 Lichnowy, Sławęcin Parafia pw. Świętej Jadwigi Śląskiej Msze św. 8:00, 9:45, 11:15

Anna Piekarska - Więcławek