Sprzedaj używany podręcznik

Do wakacji pozostało jeszcze kilka dni. W tym okresie uczniowie starają się sprzedać zbędne już podręczniki. Nie jest to łatwe. Nie pomaga w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, modyfikując co kilka lat program nauczania.

Na zakupach jest także mama przyszłej szóstoklasistki.   |  fot. (je)

Absolwenci klas trzecich w gimnazjach młodszym kolegom mogą przekazać tylko podręcznik do nauki religii oraz jeden z rodzajów (w niebieskiej okładce) podręczników do matematyki. Reszta nadaje się na makulaturę, gdyż klasy I i II mają inny program nauczania. Sposoby pozbycia się niepotrzebnych już książek są różne w chojnickich szkołach. W Gimnazjum nr 1 przy ul. Młodzieżowej przez trzy pierwsze dni bieżącego tygodnia w holu głównym tej szkoły trwała giełda starych podręczników. W poniedziałek sprzedawali je uczniowie klas I, we wtorek klas II. Zainteresowanie z obydwu stron było spore. Natomiast w środę, gdy przyszedł czas na absolwentów, nie było żadnego z nich.

Inaczej jest to zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 5. Tam corocznie w ostatnim tygodniu nauki w czytelni można oddawać w komis niepotrzebne podręczniki. Robią to wyłącznie uczniowie klas IV – VI. Do dziś (16.06.) była możliwość je zdeponować. Warunkiem było przygotowanie zestawienia podręczników z ich opisem i nazwiskiem właściciela oraz ceną. Każdy z nich ma także metryczkę właściciela i cenę napisaną ołówkiem na okładce, a także karteczkę z tymi samymi danymi oraz nazwą książki. Jest ona wyjmowana, gdy podręcznik i cena za nią przypadnie do gustu nabywcy. W czytelni pomagają w tym gorącym czasie wolontariusze z klas V. Kiermasz trwa do 20 czerwca (poniedziałek) włącznie. Następnego dnia właściciele podręczników zabierają pieniążki lub niesprzedane egzemplarze. Ceny są bardzo atrakcyjne. Komplet dla klasy V, poza podręcznikami do nauki j.angielskiego, kosztował tylko 30 zł. Warto skorzystać. Naśladownictwo w innych szkołach, gdzie jeszcze nie ma tego systemu, dopuszczalne.

(je)