Spotkanie z dr Kobiałką

Uczniowie SP nr 1 wzięli udział z spotkaniu z dr Dawidem Kobiałką oraz prokuratorem IPN Tomaszem Jankowskim poświęconemu historii Chojnic z okresu II wojny światowej.

To było niezwykle poruszające spotkanie, które uświadomiło nam jak ważną rolę w budowaniu własnej tożsamości pełni rola pamięci.   |  fot. Fb SP1

Goście opowiedzieli młodzieży o wspólnych badaniach pionu śledczego gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz badaczy związanych z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, które prowadzone były w chojnickiej Dolinie Śmierci. Praca naukowców przyniosła spektakularne efekty.

Uczniowie mogli zobaczyć filmy i zdjęcia dokumentujące pracę nad ściganiem zbrodni niemieckich w naszym mieście. Mimo, że w styczniu 1945 r. Niemcy po zabiciu swoich ofiar spalili ich zwłoki, aby uniemożliwić identyfikację, naukowcom udało się ustalić, kim była jedna z osób zamordowanych w tym miejscu. To pochodząca z Grudziądza kurierka Armii Krajowej Irena Szydłowska. Jej tożsamość ustalono dzięki znalezionej przez archeologów obrączce.

Fb. SP 1