Spotkanie z autorką książki i wizyta w OSP

Bibiblioteka w Charzykowach zaprosiła świetliczaki z Krojant i Kruszki do siedziby Zaborskiego Parku Krajobrazowego na spotkanie autorskie dla dzieci połączone z warsztatami, na których tworzyliśmy własnego Świerszczyka.

Inwencję twórczą było widać dopiero na koniec, kiedy dzieci pokazały piękne, gotowe prace.   |  fot. GOK

Zajęcia prowadziła Magdalena Kiełbowicz - autorka książki Huczy jak w ulu, która pisze też opowiadania – właśnie dla Świerszczyka. Dzieciaczki bardzo chętnie uczestniczyły w głośnym czytaniu, a następnie odpowiadały na zadawane im pytania. Po części literackiej zasiedliśmy do stołów z gazetkami, na których znajdował się jeden obrazek np. pierwszy lub ostatni, a pozostałe trzeba było dorysować. Niektórym nie sprawiało żadnego problemu wymyślanie historyjek, ale byli i tacy, którzy musieli trochę się zastanowić zanim zaczęli coś rysować.

Następną atrakcją tego dnia była wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzykowach, gdzie dzieci miały okazję zwiedzić budynek i zapoznać się z ciężką i odpowiedzialną pracą strażaka. Gospodarze pokazali nam także, jak udzielić pierwszej pomocy. Było też zwiedzanie samochodu strażackiego „od środka” i prezentacja wyposażenia auta (torba medyczna była rozłożona na „czynniki pierwsze”, a i puls każdy chciał mieć zmierzony!). Strażacy pokazali nam też swoje puchary, a wśród nich ten najważniejszy, za zdobycie tytułu: „Młodzieżowy Mistrz Polski 2023”. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem, a na zapytanie: „czy ktoś chce być strażakiem?” prawie wszystkie podniosły rączki.

GOK