Słoiki do żywności – Które materiały najlepiej sprawdzają się w kuchni?

Przechowywanie żywności w odpowiednich opakowaniach jest ogromnie ważne dla utrzymania jej świeżości, smaku i wartości odżywczych. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów pojemników na jedzenie i napoje. Które z nich są najlepsze?

Zarówno szkło, jak i plastik mogą być bezpieczne w kontakcie z żywnością, pod warunkiem że przestrzegamy zaleceń producenta.   |  fot. freepik.com

Największą popularnością cieszą się rozwiązania szklane i plastikowe. Podpowiadamy, jakie są ich zalety oraz wady.

Ponadczasowa klasyka, czyli szkło

Szklane słoiki na żywność i butelki spożywcze są cenione przede wszystkim za ich obojętność chemiczną. Szkło jest materiałem obojętnym, a więc nie reaguje z przechowywaną wewnątrz zawartością. Dzięki temu nie zmienia smaku ani zapachu potrawy czy napoju. Jest też łatwe do czyszczenia – słoiki na żywność i butelki przeważnie mogą być myte w zmywarkach.

Największą wadą, jaką mają szklane słoiki i butelki spożywcze, jest kruchość. Upuszczenie takiego pojemnika może zakończyć się jego zniszczeniem i powstaniem potencjalnie niebezpiecznych odłamków. Szkło jest także dość ciężkie, co może być problematyczne w przypadku dużych ilości produktów.

Lekkość i wytrzymałość, czyli plastik

Pojemniki spożywcze plastikowe są niezwykle praktyczne ze względu na ich niską wagę i stosunkowo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Można je znaleźć w bardzo wielu rozmiarach i kształtach. Dobrze sprawdzają się do przechowywania suchych produktów i mokrej żywności. Często są wyposażone w pokrywki lub nakrętki spożywcze, które zapewniają świeżość przez dłuższy czas.

W przeciwieństwie do szkła pojemniki spożywcze plastikowe nie są obojętne chemicznie. Jeżeli nie będą prawidłowo użytkowane, mogą reagować z zawartością. Dzieje się tak na przykład pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego podczas ich użytkowania trzeba zachować ostrożność.

Co wybrać do kuchni?

Szklane oraz plastikowe opakowania na żywność i napoje mają swoje zalety i wady. Wybór zależy głównie od indywidualnych potrzeb i preferencji. Do długotrwałego przechowywania dobrze będzie wykorzystać szklane słoiki i szczelne nakrętki spożywcze. Z kolei w codziennym użytku, w podróży czy pracy, lepiej sprawdzą się lekkie i poręczne plastikowe opakowania na żywność i napoje. Podczas zakupów warto upewnić się, że wybrany produkt jest przeznaczony do kontaktu z jedzeniem.

Oba rozwiązania – szkło i plastik – mają swoje zalety i wady. Kluczowe jest dopasowanie opakowań do indywidualnych potrzeb:

Długotrwałe przechowywanie
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie żywności przez dłuższy czas, szklane słoiki będą idealnym wyborem. Zwłaszcza w połączeniu ze szczelnymi nakrętkami spożywczymi, które zabezpieczą zawartość przed dostępem powietrza.

Codzienne użytkowanie w drodze
Do noszenia posiłków do pracy, szkoły lub w podróż lepiej sprawdzą się plastikowe pojemniki – są lekkie, bardziej odporne na upadek i poręczne.

Bezpieczeństwo i higiena
Zarówno szkło, jak i plastik mogą być bezpieczne w kontakcie z żywnością, pod warunkiem że przestrzegamy zaleceń producenta. W przypadku plastiku należy unikać ekspozycji na wysokie temperatury, o ile dany produkt nie jest do tego przystosowany (np. w kuchence mikrofalowej).

Wybierając opakowania, zawsze sprawdź, czy producent wyraźnie zaznaczył, że dany produkt jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Tym sposobem unikniesz niepotrzebnego ryzyka i przedłużysz trwałość przechowywanych potraw.

Podsumowanie

Szklane słoiki na żywność to ponadczasowa klasyka – dzięki obojętności chemicznej nie wpływają na smak i zapach produktów. Są jednak dość ciężkie i kruche.

Pojemniki spożywcze plastikowe są lekkie, wytrzymałe i poręczne, ale przy nieprawidłowym użytkowaniu mogą reagować z zawartością, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury.

Ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji i przeznaczenia. Do przetworów i dłuższego przechowywania produktów w spiżarni idealne będą szklane opakowania. Natomiast na co dzień, w podróży czy w pracy, najlepiej sprawdzą się plastikowe pudełka i butelki spożywcze.

Artykuł sponsorowany