Śladem dawnych kurhanów

Walory ścieżki lichenologiczno – kulturowej w Leśnie. Ścieżka ta znajduje się na terenie cmentarzyska z kurhanami, kręgami i wieńcami kamiennymi.

Brama na scieżce w Leśnie.   |  fot. Stanisław Sumiński

Zwiedzając ją dowiemy się o zwyczajach, wierzeniach i obrzędach przebywających dawniej na tych ziemiach skandynawskich Gotów. Znajduje się tu unikalny w skali Pomorza i terenów przyległych 26 – metrowej średnicy kurhan ze stelą (kamień o wys. 2 m) o cechach antropogenicznych (zaznaczony nos i łuki brwiowe). Na obszarze tym zrekonstruowano także trzy groby skrzynkowe z wczesnej epoki żelaza oraz grobowiec księżniczki. Na terenie Pomorza zachowały się tylko nieliczne cmentarzyska z tego typu budowlami grobowymi (w Grzebnicy, Odrach i Wisiorach). Na kamieniach i terenie cmentarzyska spotkać można szereg porostów. To właśnie atrakcyjność tego miejsca pozwoliła utworzyć tam ścieżkę lichenologiczno – kulturową, której długość wynosi ok. 1,5 km.

do_ramki.jpgPo ścieżce poruszać się można bez przewodnika, bowiem przy każdym znalezisku usytuowana jest plansza z dokładnym opisem danego miejsca. Łącznie na drodze napotkamy osiem takich planszy, z których dowiemy się wszystkiego na temat tego ciekawego miejsca.
Ścieżka usytuowana jest w odległości 2 km od Leśna, na południe od jeziora Leśno Dolne. Miejscowość ta również godna jest odwiedzenia. Znajduje się tam najstarszy na Pomorzu Gdańskim kościół drewniany z 1650 roku kryty gontem, ufundowany przez królową Marię Ludwikę Gonzagę. Wewnątrz zobaczyć można dobrze zachowane barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku. Uroku dodaje spiczasta drewniana dzwonnica, która jest najwyższą w Polsce budowlą drewnianą (wys. 32 m). Odkryte przez archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego znaleziska z zamierzchłych czasów uzupełniają walory turystyczne tej wsi.
Aby jednak poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca i posłuchać legend z nim związanych, trzeba tam pojechać. Zatem zapraszamy do odwiedzania Zaborskiego Parku Krajobrazowego i spaceru wzdłuż ścieżki lichenologiczno kulturowej w Leśnie. Będzie to na pewno doskonały relaks i odpoczynek, a zarazem poszerzenie wiadomości na temat naszego regionu.

Opracowano na podstawie danych zawartych w materiałach Zaborskiego Parku Krajobrazowego.