Skąd się rzecz ta wzięła? – sztuka rękodzieła

W Swornegaciach odbyło się kolejne szkolenie dla liderów organizacji pozarządowych z terenu gminy Chojnice. Organizatorem szkolenia było Stowarzyszenie Akolada.

Uczestnicy szkolenia. Projekt jest dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Programu FIO.   |  fot. (nad.)

Które w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach realizuje projekt  pn.: „O szkoleniach dla ludzi; sieciowaniu w gminie; i o tym, jak można zarobić na wiejskim festynie”.  Spotkanie dotyczyło potencjału gospodarczego, jaki niesie ze sobą bogactwo kulturowe regionu.

Wykład na temat tradycji rękodzielniczych na Kaszubach i Zaborach wygłosił p. Dominik Dykier. Prowadzący  w bardzo ciekawy sposób omówił poszczególne gałęzie plastyki ludowej, szczególny nacisk kładąc na te najpopularniejsze w naszym regionie: haft, plecionkarstwo i wytwarzanie ceramiki tradycyjnymi metodami.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z materiałami i metodami wykorzystywanymi w procesie rękodzieła – nie tylko podczas prelekcji, ale też prezentacji bezpośredniej – najodważniejsi spróbowali nawet swoich sił w wyplataniu z wikliny. Dodatkowe informacje na temat wybranych gałęzi rękodzielniczych członkowie gminnych ngo, mogli uzyskać podczas zwiedzania Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego i zapoznania się z pracami twórców ludowych z naszej okolicy.

Podczas szkolenia cały czas podkreślano fakt, że zasoby kulturowe regionu mogą być doskonałym pomysłem na prowadzenie odpłatnej działalności statutowej przez poszczególne organizacje – wszak turyści i goście wiejskich festynów często bardziej niż zakupem kolejnego produktu „made in China” są zainteresowani wyrobami, które powstały w oparciu o kulturę ludową miejsca, które odwiedzają.

Lucyna Bucław