Ruszyło Filmobranie

Kino a sprawy społeczne, kino a polityka - temu tematowi poświęcone jest tegoroczne Filmobranie. Temu tematowi podporządkował też swój inauguracyjny wykład dr Mariusz Guzek.

Mariusz Guzek w trakcie wykładu.   |  fot. (ro)

Zaczął go od zachęty: - Też możecie filtrować świat przez swoją wrażliwość. Coraz doskonalsza i dostępniejsza technika pozwala na tworzenie własnych filmów. A jak podchodzą do sprawy fachowcy z branży filmowej? Zdaniem Guzka w Polsce nie dość dostatecznie rozwinięty jest system pomagający budować tożsamość regionalną za pomocą filmu. Regionalne Fundusze Filmowe nie wszędzie działają jak należy.

Wyśmienicie wykorzystuje je Śląsk i Kraków a najmniej Pomorze. Kto zdaniem Guzka zasługuje na uznanie w dobrym odczytaniu współczesnej rzeczywistości odzwierciedlonej w filmie? Wśród rodzimych twórców wymienia Małgorzatę Szumowską, Jerzego Skolimowskiego czy Macieja Pieprzycę. Chwalił też prace Kena Loacha czy Mike'a Lee. Poleca także amerykańskie kino niezależne, które nie jest zainteresowane postaciami z komiksów lecz przemilczanymi tematami - czarnych gett czy nowych faszyzujących organizacji w południowych Stanach USA.

1

Jutro (czwartek 13.09) w programie Filmobrania:

godz. 16.30 "Erratum" polski film z Tomaszem Kotem w roli głównej. Jego bohater trafia z zabieganej Warszawy do rodzinnych stron - Szczecina. Dla każdego reżysera tego typu peregrynacje to niebezpieczna materia. Banał czyha za rogiem, sentymentalizm i pretensjonalność zresztą też. Mechanicznie załączają się narracje o synu marnotrawnym i przewadze autentycznego życia na prowincji nad wybrakowanym życiem w metropolii. Reżyserowi udaje się ostatecznie wydostać z tych pułapek, choć trzeba przyznać, że na chwilę jednak w nie wpada. Przez sekundę pachnie "Edim": tatko tyran w mieszkaniu, wolny jak ptak kumpel, który nie porzucił ideałów, a w drugim planie – bezdomni oraz refleksyjni mechanicy samochodowi. Tylko że w tym wszystkim zero fałszu.

godz. 18.30 "Wymyk" prod. Polska w  roli głownej Robert Więckiewicz. Grany przez niego bohater żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców – wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt. Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze.

godz. 20.30 "Musimy porozmawiać o Kevinie". Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który świadomie manipuluje swoim otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi: - Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja... Magnetyczna Tilda Swinton i demoniczny Ezra Miller w thrillerze obnażającym najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, który prowokuje, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.

(ro)

  1. 14 września 2012  13:14   Chyba za duzo   Seth

    filmów ogląda. Widzicie do czego prowadzi sleczenie przed ekranem.

    0
    0
  2. 13 września 2012  11:10   ile dioptrii maja okulary ...   ZORRO

    ile dioptrii maja okulary tego Pana?

    0
    0
  3. 13 września 2012  09:40   książka (1)   monte christo

    jaki tytuł ma książka na zdjęciu?

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 13 września 2012  11:10   Tytuł jej brzmi ...   anonim

      Tytuł jej brzmi "CIEKAWOŚĆ TO PIERWSZY STOPIEŃ DO PIEKLA"

      0
      0