Ruszyła druga edycja Akademii

Wczoraj rozpoczęła się druga edycja spotkań seniorów z powiatu chojnickiego w ramach projektu „Akademia Bezpiecznego Seniora”, gdzie tym razem został przeprowadzony pokaz oraz szkolenie z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Głównym celem zajęć było zwiększenie świadomości, że zagrożenia te wynikają m.in. z braku ostrożności przy obsłudze i eksploatacji urządzeń kuchennych i grzewczych.   |  fot. KPP

Chojnicka policja rozpoczęła II edycję spotkań z seniorami, które odbywać się będą przez kolejne kilka miesięcy w ramach prowadzonego projektu „Akademia Bezpiecznego Seniora”. Jest to program zainicjowany i realizowany przez policjantów z chojnickiej komendy wspólnie z Chojnickim Centrum Kultury i p. Złakowską Moniką - andragogiem, którego celem jest zwiększenia poczucia bezpieczeństwa osób starszych.

Podczas prowadzonych zajęć teoretycznych i praktycznych, policjanci, a także zaproszeni goście przekazują seniorom informacje, o różnego rodzaju zagrożeniach, które mogą występować w stosunku do osób starszych oraz sposobach ich unikania lub zapobiegania. Tym razem w pierwszym inauguracyjnym spotkaniu z seniorami wzięli również udział zaproszeni druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chojnic, którzy jako fachowcy z dziedziny pożarnictwa przeprowadzili szkolenie pokaz oraz dla uczestników akademii.

Seniorzy uczestniczyli w szkoleniu, gdzie podczas zajęć zawodowi na co dzień strażacy uczyli jak zachować się i mówili, co zrobić i gdzie zadzwonić gdy występuje zagrożenie pożarowe w swoim domu lub u sąsiada. Na trzygodzinnych warsztatach uczestnicy pod opieką organizatorów i gości przypomnieli sobie podstawowe zasady dotyczące ochrony przeciwpożarowej, a przede wszystkim podczas pokazu przygotowanego przez druhów uświadomili sobie jakie zagrożenia pożarowe czyhają na nich w kuchni, gdzie spędzają większość czasu. Jednak najważniejszym punktem tego dydaktycznego spotkania było przekazanie kilku podstawowych scenariuszy prawidłowych zachowań podczas pożaru.

Policjanci i strażacy podkreślali, że pierwsze podjęte działania podczas pożaru, mają decydujące znaczenie. Ważnym jest aby nie wpaść w panikę zachować rozwagę, zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych mieszkańców oraz powiadomić jak najszybciej służby ratunkowe dzwoniąc na numer 998 lub 112.

Emeryci i renciści nie kryli, że najbardziej ucieszyli się z otrzymanych na koniec małych gaśnic. Prowadzący warsztaty życzyli seniorom, aby otrzymanych prezentów nigdy nie musieli użyć. Na koniec organizatorzy wykorzystali moment spotkania i przypomnieli miłym seniorom najważniejsze zasady ruchu drogowego, a w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa rozdali im opaski odblaskowe. Kolejna Akademia pod hasłem „senior ofiara przestępstw” odbędzie się 12.01.2017 roku na którą serdecznie zapraszamy.

KPP