Roztańczony Stary Rynek

Za sprawą Wojciecha Chylewskiego i organizowanego przez niego Miejskiego Dnia Tańca Ludowego Stary Rynek zamienił się dziś (18 października) w taneczny parkiet.

Po rocznej pandemicznej przerwie na płycie Starego Rynku w Chojnicach odbyła się kolejna edycja Dnia Miejskiego Tańca Ludowego.   |  fot. (je)

Z okazji trwającego Konkursu Szopenowskiego impreza rozpoczęła się od jednego z polonezów, które skomponował Fryderyk Chopin. W rolę wodzireja tradycyjnie wcielił się Wojciech Chylewski, właściciel Centrum Rozwoju Artystycznego, stypendysta Burmistrza Chojnic, pomysłodawca udziału Chojnic w ogólnopolskiej akcji „Wytnij Hołubca”.

- Miejski Dzień Tańca Ludowego to inicjatywa inspirowana ogólnopolską akcją „Wytnij Hołubca”. Poprzez nietuzinkowe, żywiołowe środki wyrazu ukazujemy piękno polskiej kultury ludowej i wyjątkowość polskiego folkloru. W ten sposób również rozbudzamy w mieszkańcach, uczestnikach wydarzenia ambicję i potrzebę tańczenia Polskich Tańców Narodowych – mówi organizator Wojciech Chylewski.

Jak w poprzednich edycjach, tak i dziś przygrywała kaszubska kapela z zespołu Kaszebe z Chojnic. Po wystrzale z hakownicy, wypożyczonej wraz z obsługą od rycerzy Bogdana Kuffla, tanecznym krokiem w rytm poloneza wkroczyły na Rynek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach a także przedszkolaki. W pierwszych parach szli członkowie zespołu kaszubskiego mającego siedzibę w SP – 7.

Kolejnym punktem programu była nauka tańca kaszubskiego pod nazwą dzeka. Dzień Tańca zakończył kolejny występ kaszubskiej kapeli.

(je)