Repatrianci z Kazachstanu otrzymali klucz do Ostrowitego

Podczas dzisiejszej (9.11.) konferencji prasowej w UG Chojnice została uroczyście powitana kolejna polska rodzina, która do gminy Chojnice dotarła z Kazachstanu. Tak jak dwie poprzednie zamieszka w Ostrowitem.

Repatrianci od władz gminy dziś otrzymali bukiet kwiatów, flagi narodowe oraz zestaw gadżetów promocyjnych Gminy Chojnice wraz z jej mapką.   |  fot. (je)

Pomysłodawcami zaproszenia właśnie tej rodziny byli ci repatrianci, którzy przyjechali do „rotacyjnego” mieszkania w Ostrowitem w 2021. Pani Anna, która także była dziś w UG i pomagała w przekazywaniu informacji o nowych repatriantach, gdyż już dość dobrze posługuje się j. polskim, poprosiła władze gminy o zgodę na zaproszenie rodziny jej brata Witalija. Zadeklarowali oni, że opuszczą to mieszkanie w Ostrowitem i zamieszkają w Chojnicach. Gmina zaakceptowała ten wniosek i 6 października pp. Miakiszew z dwójką synów wylądowali w Warszawie. Bilety lotnicze do Polski kosztowały ich ok. 8 tys. zł.

Aktualnie urządzają się w nowym miejscu, załatwiają wszelkie formalności, w czym pomagają im gminni urzędnicy, a przede wszystkim Marcin Siudziński. Każdy z członków rodziny otrzymał z budżetu Państwa zapomogi po15 tys. zł na zagospodarowanie się w nowym miejscu życia. Wieś, w której przedtem mieszkali, liczy ok. 3 tys. osób. Witalij był kierowcą i operatorem maszyn rolniczych w wielkim przedsiębiorstwie rolnym o pow. 28 tys. ha. Jego żona Galina pracowała na stacji benzynowej. Warunki do życia w tym rejonie Kazachstanu nie są lekkie, gdyż latem często jest susza, a zimą temperatury dochodzą do -50 stopni.

Więcej w relacji video z konferencji w UG.

(je)