Remus z rodu mitycznych Stolemów

Od czwartku do niedzieli chojniczanie i turyści mogą podziwiać prezentacje sztuki ulicznej. Tradycyjnie w pierwszej połowie lipca, chojnicki Rynek przeradza się w wielką scenę zaanektowaną przez teatry uliczne.

Spektakl był opowieścią o samotności niepozornego człowieka, który nie godził się z rzeczywistością i podjął walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu.   |  fot. m.n. (ro)

Drugi dzień „Fiesty” przyniósł chojnickiej widowni moc wrażeń. O 22.30 zobaczyć można było znany już mieszkańcom naszego miasta Teatr Snów z Gdańska. Zaprezentowany przez członków zespołu spektakl plenerowy zatytułowany „Remus” w reżyserii Zdzisława Górskiego to widowisko powstałe na motywach powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, uznawanej za arcydzieło literatury kaszubskiej.

Tytułowy bohater to człowiek niepozorny, lecz bogaty duchem, trochę dziwak, niepoprawny idealista z uporem dążący do realizacji postawionych sobie celów. Tym najistotniejszym jest wybawienie Zapadłego Zamku, a więc obudzenie kulturowej tożsamości Kaszubów. Remus wypełnia tę misję wytrwale wędrując po Kaszubach i handlując polskimi książkami i drobiazgami na okolicznych odpustach. Niejednokrotnie przychodzi mu też stoczyć walkę z demonami i zjawami, wśród których pojawiają się: Strach, Trud i Niewarto, oraz – najgroźniejszy z wszystkich – Aryman. Towarzyszem niepozornego Remusa jest w trakcie tej wędrówki muzykant zwany Trąbą. Na drodze Remusa pojawia się również Julka, stara wiedźma czy wieszczka, która rozpoznaje w nim Witosława i czyni przywódcą mającego nastąpić w noc świętojańską starcia ze Smętkiem. Ostatecznie Remus, niczym Jasiek z „Wesela” zapomina o swym posłannictwie, nie podnosi w czas kwiatu paproci, przez co ponosi klęskę.

Teatr Snów przybliżył chojniczanom nie tylko historię tak ważnego dla kultury kaszubskiej Remusa, lecz także przypomniał regionalne tradycje: ludową muzykę, obrzędy ścinania kani czy palenia ogniska. Na uwagę zasługuje scenografia spektaklu – oryginalne kaszubskie rekwizyty zbierane były przez członków ze społu przez kilka lat. Remus z powieści Majkowskiego ostatecznie umiera, jednak zainicjowana przez niego idea krzewienia kultury Kaszub przekazana zostaje następcom. Dowodem tego jest znakomita realizacja Teatru Snów z Gdańska, który najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej zainscenizował w mieście, które jest – jak pisał sam Jan Długosz – Kluczem i Bramą Pomorza.

Agnieszka Straburzyńska-Glaner

(red)

fotoreportaz.jpg

Program:

9 lipca 2011 (sobota)

godz. 19.00 – Stary Rynek - Spektakl „Legenda o smoku wawelskim” w wykonaniu Rodzinnego Teatru Lalek „Pinokio”, Reżyseria: R. i A. Diaków.

godz. 22.30 – Boisko przy Parku Wodnym - Spektakl „Slot – szczelina” w wykonaniu polsko - białorusko - niemieckiego zespołu aktorskiego, Reżyseria: J. Markocki.

  1. 9 lipca 2011  12:44   E tam teatry, ja mam ważenie ... (1)   miłośnik sztuki

    E tam teatry, ja mam ważenie że wali im na dekiel, jakieś pajacowanie dziwne stroje, cudaki, po cholerę to komu?

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi