Rejestracja jachtu - czy zawsze jest konieczna?

Zakup jachtu z pewnością dostarcza wiele radości i staje się zapowiedzią niesamowitych przygód. Należy jednak pamiętać również o obowiązkach z nim związanych, w tym o jego zarejestrowaniu.

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich jachtów i innych jednostek pływających o długości co najmniej 7,5 m lub o mocy silnika co najmniej 15 kW. Mniejsze jednostki można rejestrować na wniosek właściciela.   |  fot. ilustrac.

Gdzie dopełnić formalności? Czy rejestracja jachtu zawsze jest obowiązkowa? Odpowiadamy w poniższym tekście.

Czy rejestracja jachtu jest obowiązkowa?

Decyzja o posiadaniu własnego jachtu to dla wielu spełnienie marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku pojazdów, w pierwszej kolejności należy dopełnić niezbędnych formalności, aby móc spokojnie wypłynąć na szerokie wody. Wiele korzyści może przynieść ubezpieczenie jachtu, dostępne między innymi na stronie https://everboat.pl/rejestracja-jachtu. Jest to polisa dobrowolna, którą jednak warto posiadać. Równie istotną, o ile nie ważniejszą kwestią jest jednak rejestracja posiadanej przez siebie jednostki pływającej. Czy zawsze jest ona konieczna?

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, obowiązkiem rejestracji objęte są jachty o długości powyżej 7,5 metra i mocy napędu powyżej 15 kW. Wyjątek stanowią jednostki wypływające na wody poza terytorium naszego państwa: w tym przypadku ich rejestracja jest niezbędna, niezależnie od ich wymiarów czy mocy. Obowiązek rejestracji obiektu pływającego nie dotyczy natomiast jednostek napędzanych siłą ludzkich mięśni, a także jednostek przeznaczonych do regat i zawodów o charakterze sportowym.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby stać się właścicielem dokumentu rejestracyjnego dobrowolnie. Nabywając jacht poniżej 24 metrów, który według prawnych przepisów nie podlega obowiązkowi rejestracji, można złożyć wniosek o rejestrację samodzielnie - dokument ten poświadczy prawo jego własności. Może się też okazać, że będzie on niezbędny, aby móc wykupić ubezpieczenie jachtu.

Gdzie dokonuje się rejestracji jednostek pływających?

Ubiegając się o wydanie dokumentu rejestracyjnego, należy zgłosić się w odpowiednie miejsce. W przypadku posiadania jednostki pływającej o długości od 7,5 do 24 metrów, używanej w celach rekreacyjnych bądź sportowych, możliwa jest rejestracja jachtu w starostwie, Polskim Związku Żeglarskim oraz Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego. Należy również wiedzieć, że koszt rejestracji jachtów wynosi 80 zł. Obecnie można również złożyć wniosek online - w tym przypadku jednak dokumenty rejestracyjne wydane zostaną wyłącznie do rąk osobistych wnioskodawcy. Oznacza to, że w danej placówce po odbiór dokumentów należy zgłosić się osobiście, posiadając przy sobie oryginały załączników, które dołączone były do składanego wniosku.

(mat. zewnętrzny)