Ratusz zrobił przegląd ulic, którymi zarządza województwo pomorskie

Za zgodą wicemarszałka Leszka Bonny, który odpowiada m.in. za stan dróg wojewódzkich, pracowniczki Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego dokonały przeglądu ulic, za które odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Na ulicy Kościerskiej na posprzątanie po zimie czeka przede wszystkim chodnik i ścieżka rowerowa.   |  fot. (je)

Skupiono się na takich ulicach, jak Kościerska, Bytowska, Sępoleńska, Batorego, Szeroka, rondo Solidarności. Jak poinformował burmistrz Arseniusz Finster, nie sprawdzono ul. Tucholskiej, gdyż jest tam dobry stan.  - Wyniki przeglądu nie wypadają dobrze, nie tylko z powodu braku rozpoczęcia akcji pozimowego sprzątania. Są problemy z wpustami do studzienek kanalizacji deszczowej, z krawężnikami, z zabrukami. W raporcie podaliśmy zestawienie 25 miejsc wymagających pilnej interwencji – przekazał burmistrz.

Poinformował także, że zamierza wystąpić do władz województwa pomorskiego o zawarcie porozumienia w sprawie przejęcia od 2023 przez miasto sprzątania ulic „wojewódzkich”, o ile dostanie na to tyle samo pieniędzy, ile w br. samorząd wojewódzki wyda na ten cel w Chojnicach. Wspomniał ponadto, że zostanie utworzona dodatkowa „brygada” zajmująca się w ramach robót publicznych głównie pielęgnacją miejskiej zieleni. Będzie składać się z 30 osób przybyłych niedawno z Ukrainy, głównie kobiet. Powiatowy Urząd Pracy daje na każdą z nich kwotę 2800 zł brutto oraz składkę na ZUS. Z budżetu miasta będzie kwota 300 zł/osobę, nie licząc kosztów dowozu czy napojów.

Aautor tekstu postanowił dokonać przeglądu jednej z ulic „wojewódzkich”, mimo braku zgody wicemarszałka. Padło na ul. Kościerską. Rozpoczęliśmy przy wjeździe na parking marketu Biedronka. Przy okazji, co widać na zdjęciach, zauważyliśmy, że nadal nie ma tam ani lewoskrętu, ani prawoskrętu, jak przy Lidlu na drodze wojewódzkiej pn. Bytowska. Jakość nawierzchni jezdni generalnie nie jest najgorsza, nie licząc kolein przed skrzyżowaniem z Młodzieżową opodal „blaszaka”, podłużnych spękań.

Zapadliska wokół studzienek są o wiele mniejsze, niż na gminnym odcinku ul. Tucholskiej, czyli drogi z Chojnic do Tucholi. Tam od Pawłowa do ronda, mimo ciągłej walki drogowców, wokół studzienek są spore uskoki. Natomiast na ul. Kościerskiej przydałoby się naprawić ścieżkę rowerową z polbruku. Ma nierówną nawierzchnię , nie tylko z powodu korzeni rosnących obok drzew. Natomiast na posprzątanie po zimie czeka przede wszystkim chodnik i ścieżka rowerowa.

(je)