Radni majstrowali przy uchwale śmieciowej

Wprowadzenie nowego systemu odbioru śmieci - to był najgorętszy punkt dzisiejszej (22.04) sesji rady Miejskiej w Chojnicach. Radni dokonali też zmian w składzie Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

Tomasz Kamiński przekazał informacje z dotychczasowej pracy nad strategią rozwoju miasta.   |  fot. (ro)

Bartosz Bluma przypomniał o dyskusjach nad uchwałą śmieciową sprzed miesiąca. Wówczas sugerował wprowadzenie ulgowych czy wręcz darmowych opłat dla rodzin wielodzietnych. Radni przedyskutowali ten wniosek i wprowadzili go w formie uchwały. Jednak już podczas obrad komisji pojawiły się kolejne, o których już wspominaliśmy, dotyczące rodzin wielopokoleniowych.

Kilka sugestywnych przykładów podał radny Bogdan Kuffel, dowodząc, że w wielu przypadkach nowe zasady uiszczania opłat za odbiór śmieci mocno uderzą ich po kieszeni. Antoni Szlanga studził te zapały, skądinąd słuszne, by ulżyć tym rodzinom. - Regionalna Izba Obrachunkowa już wielokrotnie kwestionowała w innych samorządach wprowadzenie tego sposobu rekompensat dla rodzin wielopokoleniowych, dlatego musimy z nich zrezygnować. Reasumując - w rodzinach, gdzie jest dwoje rodziców i co najmniej 4 dzieci, za czwartą osobę należy zapłacić połowę wcześniej przyjętej stawki, za każda kolejną osobę - 0 złotych.

Podczas dzisiejszego posiedzenia zabrakło Dariusza Szczepańskiego, radnego niedawno usuniętego z szeregów Platformy Obywatelskiej za złamanie zasad etyki. Miał rzekomo zgłaszać niedwuznaczne propozycje pod adresem kobiety, która zwróciła się do społecznej komisji mieszkaniowej, w której ów radny był członkiem. Chojniccy radni dokonali istotnych zmian w składzie komisji, które wynikły też z innych powodów. W ubiegłym roku z mandatu radnego zrezygnował Piotr Pawlicki, w jego miejsce w komisji mieszkaniowej będzie pracował Kazimierz Drewek. Natomiast miejsce Szczepańskiego zajmie Krzysztof Haliżak.

Skoro mowa o Haliżaku - zakwestionował on kilka zapisów projektu uchwały dotyczącej zmian w planie zagospodarowania przestrzennego między ulicami Strzelecką, Zieloną, Derdowskiego i Igielską. - Zapisy dotyczące kolorystyki elewacji i dachów czy zakaz umieszczania banerów są zbyt restryktywne dla osób, które chcą tam prowadzić działalność gospodarczą - dowodził Haliżak. Uchwałę zdjęto – jej treść będzie nadal konsultowana.

Kolejnym elementem była prezentacja dotychczasowej pracy nad strategią rozwoju Chojnic do 2020 roku. Informacje przekazywał Tomasz Kamiński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych i Współpracy z Zagranicą UM w Chojnicach. Ten dokument strategiczny będzie podstawa do starań o fundusze zewnętrzne z nowego unijnego rozdania.

W końcówce sesji radni przegłosowali kilka wniosków, których realizacja istotnie wpłynie na funkcjonowanie obiektów sportowych i placówek kultury. Wszystkie obiekty sportowe w mieście mają być zarządzane w jednym miejscu – zakładzie budżetowym utworzonym po likwidacji spółki Centrum Park Chojnice. Działalność kulturalna w całości ma być realizowana przez Chojnicki Dom Kultury, w konsekwencji ma być zlikwidowany dotychczasowy referat ds. kultury i sportu w strukturze Urzędu Miejskiego.

(ro)                                                   

fotoreportaz.jpg  relacja_video.jpg

  1. 10 maja 2013  13:34   UWAGA do wiadomości.   chojniczanin bezrobotny.

    Według mojej skromnej osoby twierdzę ,że jeśli osoba jest bez pracy i nie posiada środków nie powinna płacić za śmieci ,a taki popapraniec co zarabia więcej jak 3000 tyś. powinien płacić na miesiąc 25 zł.taka jest moja opinia.Czym większy zarobek tym większe śmieciowe no i niema co na ten temat za wiele dyskutować.

    0
    0
  2. 27 kwietnia 2013  13:38   recykling nieopłacalny???   robert

    jednego nie rozumiem,dlaczego od lipca mam płacić, za segregowane śmieci 10 zł za osobę,stawka w mieście,teraz nic nie płacę,

    0
    0
  3. 23 kwietnia 2013  16:50   IZBA OBRACHUNKOWA (1)   emeryt rocznik 1920

    kwestionuje ulgi dla emerytow i recistow,nie dosc ze pobieraja podatek od emerytury,pieniedzy ktorymi ,,panstwo ,,obracalo przez 30 lat,a wyplacaja teraz grosze wiekszsci to jeszcze maja czelnosc kwestionowac ulgi dla emerytow i recistow!trzeba wrocic do rzadan z 1980 roku!niech wladza wogule nikomu nic nie placi ale niech da rodzinom na czynsz i utrzy manie dzieci a emerytom na utrzymanie leki i na godziwy pochuwek.do szmba z taka polityka!

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 8 maja 2013  13:22   to nie tak   pracujący rocznik 1970

      Państwo nie "obracało" żadnymi pieniędzmi przez 30 lat tylko od razu je wypłacało ówczesnym emerytom. Na twoją dzisiejszą emeryturę składamy się my, obecnie pracujący, a na nasze emerytury będą się składać przyszłe pokolenia. Czy to tak trudno zrozumieć?

      0
      0
  4. 23 kwietnia 2013  12:15   Stawki ważniejsze niż sortowanie   chojniczanka

    Radni najwidoczniej zakładają, że nikt nie będzie sortował śmieci. Ciągle dyskutują o stawkach, a nie informują o tym, jak logistycznie miałby wyglądać odbiór posegregowanych odpadów (chociażby pojemniki do segregacji dla domków jednorodzinnych). Oczywiście, tak jest łatwiej - można zwiększyć opłaty za wywóz śmieci niesortowanych, a kto chce inaczej, niech się martwi we własnym zakresie. Jest koniec kwietnia, a mieszkańcy dalej nie znają konkretów. Wiadomo, chojniczanie to bogaci ludzie, więc stać ich na niesortowanie. Moim zdaniem, dopóki miasto nie przedstawi tańszej alternatywy (w postaci możliwości sortowania śmieci), dopóty nie ma prawa majstrować przy dotychczasowych opłatach za wywóz odpadów. Tu nie chodzi o zwiększenie wpływów do budżetu, Panie i Panowie Radni, ale o czystość miejsca, w którym żyjemy.

    0
    0
  5. 22 kwietnia 2013  20:22   śmieci (1)   anonim

    żeby śmieci produkować to dochod powinien wynosic na jedna osobe około 2 tys. mojej mamie po zapłaceniu lokalowego,lekarstw,petrusa,energi,zostaje 15,zł a listonosz,lekarz,ksiądz jeszcze patrzą a mi zostało jako synowy utrzymywac matke.I na złośc jeszcze chca zabrac nam działke ,która cały czas nas czesciowo utrzymywała.Tyle krzywdy co w ostatni czasie w życiu od nikogo jeszcze doznałem

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 25 kwietnia 2013  16:59   popatrz   ####

      i sposobu nie ma na dobrobyt

      0
      0
  6. 22 kwietnia 2013  19:00   Uwięzione śmieci   mieszkaniec bloku

    Skoro śmieci będą "własnością gminy" a mieszkańcy bloków (wszyscy)i tak będą płacić za śmieci niesortowane, od osoby a nie od ilości śmieci, to chyba czas najwyższy zlikwidować te śmieciowe więzienia na osiedlach.

    0
    0