Radni PiS nie byli przeciw absolutorium za 2023 dla starosty

Na piątkowej (28.06.) sesji Rady Powiatu debatowano także nad udzieleniem absolutorium staroście chojnickiemu Markowi Szczepańskiemu za realizację budżetu na rok 2023. „Za” było 15 radnych, pięciu wstrzymało się od głosu.

Odpowiedzi na zadane pytania przez radnego PiS udzielił starosta Marek Szczepański.   |  fot. Fb. St. Powiatowe

Jedynym dyskutantem był szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Rolbiecki. Przypomniał, że w grudniu 2022 radni z PiS głosowali za projektem budżetu na 2023 rok. Miał jednak trochę uwag i zastrzeżeń do jego realizacji. Zauważył, że Zarząd Powiatu dobrze funkcjonuje, mimo że od marca 2023 nie ma w jego składzie etatowego członka. Skrytykował nie wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego przez odchodzącego na emeryturę Stanisława Skaję. Natomiast pozytywnie przyjął zmianę „polityki Zarządu Powiatu wobec spółki Promocja Regionu, o której co roku krytycznie wypowiadamy się na sesjach Rady”.

Miał uwagi, co do polityki informacyjnej władz powiatu: - Nie podoba nam się wykupywanie abonamentów informacyjnych w lokalnych mediach. Nie powinno im się płacić za to, że informują o awansach zawodowych nauczycieli”. Skrytykował akcję wysyłania świątecznych kartek w grudniu 2023, o której pisaliśmy wówczas na portalu: - Akcja wysyłania kartek z podpisami starosty i przewodniczącego, na których zabrakło słów „Boże Narodzenie”, to był zbędny wydatek. Nosił znamiona pseudokampanii wyborczej”. Poza tym nie pierwszy raz na forum Rady Powiatu radny Wojciech Rolbiecki domagał się równego traktowania klubów sportowych, przypominając comiesięczny wydatek w kwocie 10 tys. zł dla MKS Chojniczanka na promocję powiatu poprzez sport.

Starosta Marek Szczepański przyznał, że z częścią uwag mógłby się zgodzić, ale większość jest nietrafiona. Przekazał, że w powiatach kwidzyńskim i wejherowskim na etatach jest po 5 członków, a w chojnickim, jednym z największych w województwie pomorskim, aktualnie jest dwóch. - To może być przyczyną, że nie mamy możliwości wykorzystania w pełni przysługujących nam urlopów wypoczynkowych. Nie zgodził się z zarzutem odpłatnej współpracy z lokalnymi mediami: - Nikomu nie przeszkadzało, jak w minionych 8 latach rząd wydał w mediach na promocję CPK 25 mln zł. U nas robimy to z umiarem.

Polemizował także ws. wydatków na wysyłkę kartek świątecznych w grudniu ubr.: - Wiele osób, które nie korzysta z mediów elektronicznych, a tylko z papierowych gazet, których jest coraz mniej, dziękowało nam za te kartki. W 2024 roku także je wyślemy. Przekazał także, że władze Powiatu nadal będą mieć umowę promocyjną z klubem MKS Chojniczanka, gdyż jest najbardziej popularny nie tylko w naszym regionie, ale i w Polsce.

Więcej szczegółów debaty w zapisie transmisji obrad na stronie Starostwa.

(je)