Punkt Konsultacyjny dla uchodźców z Ukrainy jest otwarty

Dzisiaj (28.03.) przy współpracy władz Powiatu Chojnickiego oraz CE-W Chojnice został otwarty Punkt Konsultacyjny dla Uchodźców z Ukrainy. Znajduje się przy Eksperymentarium, które jest na dziedzińcu CE-W w Chojnicach przy ul. Piłsudskiego 30A.

Zadanie pań będzie polegało na tym, aby na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy i służyć informacją swoim rodakom – mówił podczas otwarcia starosta Marek Szczepański.   |  fot. (je)

Punkt będzie miejscem, w którym obywatele Ukrainy mogą liczyć na kompleksowe informacje w zakresie załatwiania spraw formalnych, takich jak nadanie numeru PESEL czy wypełnianie dokumentów, ale nie tylko. – Zadanie pań będzie polegało na tym, aby na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy i służyć informacją swoim rodakom – mówił podczas otwarcia starosta chojnicki Marek Szczepański.

Pracujące w punkcie panie, to Ukrainki porozumiewające się językiem polskim i ukraińskim. Niektóre z nich mieszkają w Chojnicach od kilku lat, ale są też takie, które przyjechała do Polski po wybuchu wojny. – Chcemy tutaj pracować, aby w jakiś sposób pomóc swojemu narodowi – mówiły. W punkcie dyżurować będzie też psycholog posługująca się językiem ukraińskim.

- Dla naszych rodaków wsparcie psychologiczne w tym momencie jest bardzo ważne – podkreślała psycholog Svetlana Borisova. Oprócz Svetlany w punkcie pracować będą: Liliia Kapushchulu, Iryna Boivoliuk, Oksana Ivanisova, Maryna Shtepa.

Punkt konsultacyjny czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 18.00. Wsparcie społeczne i zajęcia integracyjne z psychologiem odbywać się będą we wtorki i czwartki w godzinach od 14.00 do 18.00. Nr telefonu do punktu: 725 701 096. Adres mailowy: dopomogaukraincom@gmail.com. Więcej w relacji video.

Monika Garstecka/Starostwo Powiatowe. Zdjęcia i video (je).