Przygotowania do pracy w gastronomii — o czym pamiętać?

Zbliża się okres wakacyjny, w którym wielu młodych ludzi decyduje się na szukanie dodatkowego zarobku. Częstym wyborem dla osób bez większego doświadczenia okazuje się praca w usługach. Najczęściej w gastronomii.

Świetnie funkcjonującą restaurację z chęcią będą odwiedzać goście.   |  fot. mat. partnera

O czym należy pamiętać, składając swoje CV do restauracji, barów i kawiarni?

Wymagane badania 

Do pracy z jedzeniem wymagane są badania, które oświadczą, że nie jesteś nosicielem konkretnych chorób zakaźnych, które uniemożliwiałyby wypełnianie obowiązków. Profesjonalnie nazywamy to orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Potocznie mówi się jednak książeczka sanepidowska. 

Najczęściej do lekarza medycyny pracy zostajesz skierowany przez swojego pracodawcę. Wtedy to on ponosi koszty wszystkich wizyt i badań. Oczywiście książeczkę można wyrobić również na własne życzenie. Usprawni to proces rekrutacji w wielu miejscach gastronomicznych, chociaż musisz liczyć się z tym, że niektóre restauracje mogą wymagać od Ciebie ponownych badań, ale u ich specjalisty. 

Wyrobienie takiej książeczki nie jest trudne, może być jedynie odrobinę czasochłonne, zwłaszcza jeśli decydujesz się na podjęcie takich kroków chwilę przed sezonem. Myśląc o dodatkowej pracy w wakacje, warto zrealizować wszystkie badania wcześniej. W ten sposób unikniesz długich kolejek u lekarza. Więcej o konkretnym procesie powstawania takiej książeczki dowiesz się w sieci, na przykład na stronie: https://aleo.com/pl/blog/ksiazeczka-sanepidowska-cena-badania-waznosc/

Duża dostępność i elastyczność

Kluczem do podbicia serca Twojego przyszłego pracodawcy będzie duża dostępność. Praca w gastronomii w czasie sezonu to długie godziny za ladą. Jeśli szukasz zarobku w popularnych miejscach w centrum miasta, możesz spodziewać się wczesnego wstawania. Latem restauracje, kawiarnie i bary potrafią być otwarte do późnych godzin nocnych. 

Pracodawcy mogą wymagać od swoich pracowników również dużej elastyczności pod względem godzin, jak i obowiązków wykonywanych na stanowisku. W gastronomii z pewnością będzie łatwiej osobom, które szybko się uczą, nie boją się wyzwań oraz pracy pod presją.

Umiejętność pracy w zespole 

Branża gastronomiczna jest niezwykle wymagająca i co sezon zbiera mnóstwo nowych, młodych osób. Niezwykle istotne okazują się więc umiejętności interpersonalne. Dobra komunikacja z pewnością przyniesie pozytywne efekty. Dobrze zgrany zespół to podstawa, każdej działającej restauracji.

Zatrudniając się w sektorze usługowym, podstawą Twoich obowiązków będzie kontakt z ludźmi. Nie chodzi tylko o klientów, ale również o współpracowników. Należy więc zachować otwarty umysł na nowe i niekoniecznie standardowe znajomości. Praca sezonowa to świetny sposób na poznanie swoich rówieśników, jak i osób starszych, które mogą pomóc Ci nawigować życie zawodowe.

Gastronomia to przez młodych ludzi często wybierany kierunek. Internet pęka od ogłoszeń szukających pracowników na sezon letni. Rekrutacje zazwyczaj przebiegają ekspresowo. Jeśli szukasz wakacyjnego zarobku, postaraj się wcześniej o książeczkę sanepidowską. Bądź przygotowany na różne godziny pracy i otwórz się na swoich współpracowników. W ten sposób dużo szybciej i milej minie Ci czas spędzony na obowiązkach.

Artykuł sponsorowany