Przed 100 laty OSP w Chojnicach zostało zrepolonizowane

W najbliższy piątek 8 grudnia w sali obrad Rady Miejskiej od g. 11 odbędzie się sesja naukowo – historyczna na temat działalności przed 1939 chojnickiej OSP. Okazją jest 100 rocznica decyzji chojnickich rajców o przejęciu jej z rąk miejscowych Niemców.

Błażej Chamier Cieminski, Andrzej Górnowicz oraz Wiesław Chmielewski poinformowali o przygotowaniach do obchodów 100 lecia istnienia OSP w Chojnicach.   |  fot. (je)

Dopiero w 1923 Rada Miasta Chojnice podjęła decyzję, by miejscowy przedsiębiorca Antoni Kazimierski został pierwszym polskim naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Do tego momentu całe jej kierownictwo oraz skład osobowy był wyłącznie w rękach chojniczan pochodzenia niemieckiego, którzy nie byli skorzy włączyć w swe szeregi Polaków.

W związku z przypadającą w br. 100 rocznicą tego wydarzenia działacze chojnickiego pożarnictwa postanowili zorganizować okolicznościowe obchody. Jednym z elementów ma być konferencja historyczno – naukowa na ten temat. Najważniejsze informacje o niej przekazali wczoraj (4.12.) w ratuszu na konferencji prasowej komendant PSP Błażej Chamier Cieminski, Andrzej Górnowicz oraz Wiesław Chmielewski, pasjonat historii lokalnego pożarnictwa.

- Konferencja będzie miała trzy części. W pierwszej przedstawimy biogramy czterech chojnickich pionierów pożarnictwa w tamtych czasach. Oprócz Antoniego Kazimierskiego zasłużyli się także Leon Wagner, Henryk Kaliszan oraz Wanda Falkowska. Następnie zaprezentujemy historię pożarnictwa w powiecie chojnickim w okresie międzywojennym. Kolejną częścią będą tzw. warsztaty historyczne z pokazem multimedialnym – przekazał Wiesław Chmielewski.

Więcej w relacji video.

(je)