Promocja „Kwartalnika Chojnickiego” po raz 25

Wczoraj w ręce chojniczan trafił 25. numer bezpłatnego „Kwartalnika Chojnickiego”. - To nasz mały jubileusz – podsumował ten okres redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski.

Można już czytać i oglądać nowy „Kwartalnik Chojnicki” .   |  fot. (olo)

- Redagujemy periodyk społeczno-kulturalny, dlatego naszym zadaniem jest dokumentowanie różnorodnych form aktywności chojniczan. Od samego początku staramy się być ponad podziałami. To zobowiązuje – podkreśla na łamach najnowszego numeru Kazimierz Jaruszewski, redaktor naczelny pisma.

Kwartalnik wychodzi od 2012 roku i wydawany jest cztery razy w roku – w styczniu, kwietniu, lipcu i października. - Stali i wierni czytelnicy pytają kiedy zapraszamy na promocję – śmieje się Jaruszewski. I dodaje: - Zespołowi nie brakuje entuzjazmu i pomysłów. Czekamy jednakże na materiały kolejnych autorów. Łamy „Kwartalnika Chojnickiego”, pisma ponad podziałami, pozostają otwarte dla wszystkich.

A o czym można poczytać w 25. numerze? Zadebiutowała Natalia Dłużewska z fragmentem swojej pracy magisterskiej o powiecie chojnickim sąsiadującym z Niemcami w latach międzywojennych. „Jan Kaletta – samorządowiec trafiający w dziesiątkę – to tekst Marcina Synaka o rzeczniku polskiej ludności w radzie Miejskiej w 1914 roku, który fascynował się też żeglarstwem i Kurkowym Bractwem Strzeleckim.

Postać księdza Antoniego Wolszlegera przypomniał Kazimierz Jaruszewski. Kazimierz Jaruszewski wspomina też księdza Teofila Schulza – w 150 rocznice urodzin. Sporo tekstów i zdjęć znaleźć można w „Kronice Chojnickiej”, m.in. z Chojnickiej Nocy Poetów, Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i z czytania „Przedwiośnia”. Piotr Eichler pochylił się nad publikacjami na temat Szarży pod Krojantami, głównie nad pozycją „Prawdy, mity, legendy. Krojanty 1939” Marka Pasturczaka i Jerzego Lelwica.

Maria Eichler wspomina – w 15 rocznicę śmierci – panią z muzeum, czyli Wandę Tyborską, Kazimierz Jaruszewski relacjonuje wizytę w Bielefeld u Honorowych Obywateli Miasta Chojnice Heleny Pietruch-Stoltmann i Leona Stoltmanna, a Jacek Klajna przybliża postać Edmunda Hapki – Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice, który również osobiście był na promocji „Kwartalnika”.

Przemysław Singer przybliżył losy harcerstwa na ziemi chojnickiej, a Emilia Kalitta przedstawiła niezwykłe rodzeństwo z Chojnic – Julię i Roberta Olszewskich – mistrzów kajakarstwa. Alina Jaruszewska rozmawiała z klerykiem z Chojnic Patrykiem Jutrzenką Trzebiatowskim oraz Janiną Kosiedowską o jej miłości do kaszubszczyzny oraz o Dniach Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Chojnicach, a Emilia Kalitta w „Oficynie artystycznej” rozmawiała o fotografii z Aleksandrem Knitterem.  Zapraszamy do lektury.

Tekst i fot. (olo)