Prezes ZGM jest za modyfikacją programu wykupu mieszkań

Drugim prezesem komunalnej spółki, który niedawno wygrał konkurs na to stanowisko, a obecnym na poniedziałkowym (11.10) posiedzeniu Komisji Komunalnej, był Bogdan Marcinowski.

Prezes ZGM rozpoczął od raportu o stanie realizacji programu antysmogowego.   |  fot. (je)

Prezes rozpoczął od raportu o stanie realizacji programu antysmogowego. Na koniec 2020 w zasobach ZGM było 884 mieszkań z piecami kaflowymi i 113 z węglowymi piecami etażowymi. W 2021 na gazowe wymieniono piece w 10 lokalach, w trakcie jest w 6. W 2022 zamierza się dokonać tej modernizacji ogrzewania w ok. 40 lokalach. Tam gdzie nie ma instalacji gazowej, prezes zamierza zlecić montaż grzałki elektrycznej. Planuje wprowadzić program "mieszkanie za remont" oraz montować wodomierze z modułem radiowym.

W dyskusji wziął udział jedynie radny Bartosz Bluma. Interesowało go skąd ZGM weźmie środki na sfinansowanie ww. akcji; wyraził wątpliwość, czy najemca da radę zapłacić rachunek za energię elektryczną zużywaną przez grzałkę w piecu; ciekawiło go ilu pracowników jest w ZGM, ocenił też program wykupu mieszkań komunalnych, który wg niego nie powinien dopuszczać do wykupu nowych mieszkań za 50% wartości. Potrzebę modyfikacji tego programu widzi także prezes Bogdan Marcinowski, gdyż teraz są wnioski na wykup jedynie mieszkań w blokach, a w starym budownictwie nie ma.

Na części posiedzenia był obecny burmistrz Arseniusz Finster, który przybliżył sprawę budowy domu komunalnego o 24 mieszkaniach z dotacją rządową w wysokości 80% kosztów budowy. Prowadzić ją będzie Chojnicki TBS sp. z o.o., ale dlatego, że stanie na jego działce na Osiedlu Kaszubskim. Przydział do niego dostaną ci z listy prowadzonej przez ratusz, którzy zgodzą się na stawkę czynszu za 1 m2 w granicach 12-15 zł.

Więcej szczegółów w nagraniu video.

(je)