Prezentacja 42 numeru „Kwartalnika Chojnickiego”

Odbyła się już prezentacja najnowszego 42 numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Spotkanie wpisało się w obchodzoną w tym dniu 103 rocznicę powrotu Chojnic do Ojczyzny

42 numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny we wszystkich działach Miejskiej Biblioteki Publicznej.   |  fot. MBP

Po przywitaniu wszystkich przez dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Annę Lipińską zawartość numeru przedstawił redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski. Natomiast w dalszej części spotkania wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski, zapraszał autorów do komentowania swoich tekstów. Jak mówił redaktor naczelny, pierwsza część numeru tym razem dotyczy podróżowania. Jednym z autorów jest Piotr Stanisławski, który opisał swoją podróżniczą pasję i zamieścił zdjęcia miejsc, które sam zwiedził i które jego zdaniem warto obejrzeć.

W drugim tekście Hanna Jednoralska napisała o wyprawie do Łotwy, Estonii i Litwy. Jak podkreślał Kazimierz Jaruszewski, autorka jest najbardziej zaprawioną w bojach chojnicką podróżniczką i tym razem wybrała się wzdłuż Bałtyku rowerem. Sama Hanna Jednoralska, zabierając później głos, przybliżyła szczegóły trasy i chwaliła Estonię, że ją bardzo pozytywnie zaskoczyła. Kraj ten mianem raju dla rowerzystów określił podróżniczy partner autorki, który także był obecny na prezentacji.

Trzeci tekst napisał Jacek Klajna, który, jak się okazało, pasjonuje się vanlife’em. Jest to poradnik dla zamierzających podróżować przerobionymi samochodami, busami lub dużymi bus kamperami. Autor zdradził, kiedy zainteresował się taką formą podróżowania. Zauważył także, że jej renesans nastąpił podczas pandemii, gdy pracujący zdalnie doszli do wniosku, że równie dobrze jak w domu mogą pracować w swoim kamperze ustawionym na przykład przy plaży. Jacek Klajna wyjaśnił także, na czym polega filozofia życia i podróżowania – vanlife i dlaczego popularny jest Bus Kamper Incognito.

W Kronice chojnickiej znalazło się 16 tekstów, w większości przybliżających wydarzenia w naszym mieście w czwartym kwartale ubiegłego roku. Redaktor naczelny omówił ich tematykę i zachęcał do lektury. Odnotowany został jubileusz 20-lecia funkcjonowania szpitala przy ul. Leśnej, o czym napisała Monika Garstecka z chojnickiego starostwa. Przemysław Zientkowski podsumował obchodzony w 2022 Rok Johanna Daniela Titiusa. Maria Eichler zrelacjonowała uroczystość wręczenia medali Scientifica Progressio Chojniciana im. Johanna Daniela Titiusa, Zaduszki Naukowe Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz promocję 38 numeru „Zeszytów Chojnickich”.

Irmina Szyca napisała o uhonorowaniu komandora Krzysztofa Pestki tytułem Honorowego Obywatela Miasta Chojnice, a razem z Kingą Lipską z Urzędu Miejskiego opisała ważną inwestycję, jaką jest poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi. Maria Czaplewska pisała o obchodach 90-lecia Muzeum Historyczno-Etnograficznego, a Anna Urbańska, debiutująca na łamach pisma, przypomniała muzealną wystawę o Dolinie Śmierci.

W tym numerze Weronika Sadowska z MBP opisała przebieg IX Nocy w Bibliotece, a Anna Maria Zdrenka jubileusz „Kwartalnika”. Można także przeczytać recenzję Przemysława Zientkowskiego nowej monografii o szpitalu, tekst Jordana Rolbieckiego o X Chojnickim Zlocie Pojazdów Zabytkowych i Anny Zajkowskiej o młodym stowarzyszeniu Pomocomocni. Na cykliczne trzy pytania, zadawane przez Alinę Jaruszewską, tym razem odpowiedziała prezes UKS Bokser Chojnice Alicja Plata. Dział zamyka kronika wydarzeń za miniony kwartał.  

W dziale historycznym zamieszczony został tekst o Leonie Pyttliku, pierwszym polskim prezesie chojnickiego sądu, a w Chojnicach i okolicach o Smołdzinach w gminie Lipnica. Bohaterem Oficyny artystycznej jest Karolina Szczepańska, która jest architektem, a hobbystycznie rysuje, maluje i zajmuje się urban sketchingiem. Można przeczytać rozmowę z artystką i obejrzeć jej prace.

Wśród osób, które zabrały głos był Jordan Rolbiecki z Automobilklubu Chojnickiego. Jak podkreślił, zlot przyciąga coraz więcej wystawców, dlatego ze Starego Rynku przeniesiony został do parku Tysiąclecia, a i tam zaczyna brakować miejsca. Dr Dawid Kobiałka, który prowadzi badania w Dolinie Śmierci, mówił o wystawie w MHE i o tym, jakie miejsca w Dolinie będą jeszcze przekopywane. Na koniec Wiesław Chmielewski, regionalista z Człuchowa i emerytowany strażak, poinformował, że poszukuje informacji o druhu Antonim Kaźmierskim, pierwszym naczelniku OSP w Chojnicach i szuka dokładnej lokalizacji jego grobu na chojnickim cmentarzu. Poprosił o kontakt osoby, które mogą ją wskazać. 

MBP