Pozycjonowanie firmy – co warto o nim wiedzieć i komu powierzyć tę pracę?

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz online, czy też strona internetowa Twojej firmy pełni jedynie rolę wizytówki – warto zadbać o jej widoczność w wyszukiwarkach.

Pozycjonowanie stron internetowych ma na celu osiągnięcie przez daną witrynę internetową jak najwyższych pozycji w wynikach organicznych wyszukiwania np. w wyszukiwarce Google.   |  fot. nad.

Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność swojej marki i w krótszym czasie zyskasz nowych klientów. Jednak za to, jak wysoko w wynikach wyszukiwania potencjalnego odbiorcy pojawi się Twoja witryna, odpowiada właśnie pozycjonowanie firmy w sieci.

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach?

Choć kiedyś pozycjonowanie firmy oznaczało ogólny odbiór firmowej witryny przez klientów, dziś postrzegane jest przede wszystkim jako pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach. Marki dążą do osiągnięcia przez swoje witryny jak najwyższej pozycji w tzw. wynikach organicznych. Oznaczają one po prostu listę adresów URL pojawiających się na zapytania wpisywane przez użytkowników na przykład do  wyszukiwarki Google. Potencjalni klienci mogą posługiwać się nazwami produktów lub usług, ale także najczęściej określenia dotyczące ich cech charakterystycznych lub lokalizacji cieszą się większą popularnością (najlepszy fryzjer w Warszawie).

Na pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach składa się szereg odpowiednio wdrożonych działań, które powodują, że algorytmy wyszukiwarek internetowych wyżej eksponują dany adres. Pozycjonowanie firmy powinno być jednak przeprowadzane przez specjalistów mających duże doświadczenie oraz będących na bieżąco z aktualnymi trendami i zaleceniami. Po pierwsze – o pozycjonowanie stron www w Google dba także konkurencja z Twojej branży. Dlatego stale należy z nią rywalizować. Po drugie – złe pozycjonowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Strona Twojej firmy może stracić wcześniejszą, wyższą pozycję, a w najgorszym wypadku może zostać nawet całkowicie wykluczona z wyników wyszukiwania.

Agencje SEO korzystają z profesjonalnych narzędzi w celu ustalenia najczęściej wpisywanych zapytań przez użytkowników. Po stworzeniu listy takich fraz planowane jest ich rozmieszczenie na danej stronie internetowej, na przykład w tekstach charakteryzujących ofertę. Na tym jednak nie koniec działań profesjonalnej firmy dbającej o pozycjonowanie stron www w Google – to zaledwie ich niewielka część. Witryna musi zostać także zoptymalizowana zgodnie z aktualnymi wytycznymi najpopularniejszych wyszukiwarek. Wymaga to wdrożenia przez webmasterów zmian w kodzie strony.

SEO to regularny proces wymagający monitoringu i analityki

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się dobrze wypozycjonować strony raz na zawsze. Wymagania wyszukiwarek ulegają ciągłym zmianom, podobnie jak zmieniają się wpisywane przez użytkowników frazy kluczowe. Należy zatem stosować specjalne narzędzia i oprogramowanie do regularnej weryfikacji wyników pozycjonowania, by na bieżąco wprowadzać potrzebne modyfikacje.  Warto również poprosić agencję o raporty przedstawiające widoczność serwisu i efekty podejmowanych działań w zakresie SEO.

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl