Poznaj podstawowe przepisy dotyczące wywozu odpadów budowlanych

Generowanie odpadów budowlanych towarzyszy wszelkim robotom budowlanym, od wznoszenia nowych budynków, przez ich rozbiórkę, wyburzanie, a także remontom mieszkań czy domów.

Budowa nowego budynku lub remont domu powodują generowanie dużej ilości odpadów budowlanych. Wywóz powstałego gruzu powinien odbywać się całkowicie legalnie.   |  fot. Mat. partnera

Wywóz tego typu śmieci rządzi się zupełnie innymi prawami, niż odbiór śmieci bytowych z gospodarstw domowych. Warto więc poznać podstawowe przepisy, dotyczące utylizacji i wywozu odpadów budowlanych.

Czym są odpady budowlane?

Na początek warto wiedzieć, jak prawo definiuje odpady budowlane. Jak należy je rozumieć? O śmieciach budowlanych czytamy między innymi w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. Tam, w art. 3.1. w punkcie 6a (Dz.U.2022.699 t.j.) zawarta jest informacja, że ilekroć mowa o odpadach budowlanych, rozumie się przez to odpady powstałe podczas robót budowlanych. Roboty budowlane mogą być zaś rozumiane zarówno jako wznoszenie nowego obiektu, demontaż, rozbiórka domu, a także jako remont.

Jak to wygląda w praktyce? Każda firma budowlana i remontowa, która wykonuje usługi w ramach swojej działalności gospodarczej i dokonuje robót budowlano-remontowych, praktycznie zawsze wytwarza jakiś rodzaj odpadów. Nawet jeżeli mowa tylko o malowaniu ścian, to przecież trzeba np.wyrzucić opakowania po farbach czy zużyte folie malarskie. Co więcej, jeśli samodzielnie remontujesz dom i generujesz takie odpady jak gruz betonowy, kafle, płytki, kawałki armatury łazienkowej czy elementy stolarki okienno-drzwiowej, produkujesz odpady, które można zaliczyć do wspomnianych odpadów budowlanych. 

Co wolno, a co nie?

Nawet jeśli na własną rękę prowadzisz niewielki remont, ale generujesz tym samym odpady, powinieneś zaopatrzyć się w kontener na odpady. Nie możesz umieszczać śmieci po remoncie w kubłach na śmieci bytowe i wyrzucać ich np. do osiedlowych altanek śmietnikowych. Opłata za wywóz śmieci nie obejmuje wywozu tego rodzaju odpadów, co więcej, byłaby ona podwyższona, jeśli na jaw wyszłyby nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. Brak odpowiedniego kontenera i traktowanie śmieci z remontu jako bytowych stałoby też w sprzeczności z ekologią, ponieważ utrudniłoby, a nawet całkowicie uniemożliwiło recykling śmieci z gospodarstw domowych, które, przypomnijmy, segregujemy wg pięciu ściśle określonych frakcji.

Nie musisz jednak być właścicielem kontenera na odpady budowlane. Możesz go legalnie wypożyczyć od firmy, która np. oferuje wywóz gruzu. Kontener wypożyczany jest odpłatnie, ale w ramach usługi odbierany jest później cały kontener wraz z zawartością, co zwalnia Cię z obowiązku samodzielnego transportu odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w danej gminie. Pracownicy firmy zrobią to za Ciebie. Część firm w tym eko-gruz.pl posiada własne sortownie, gdzie na miejscu oczyszczają i odzyskują kruszywo budowlane, realizując tym samym politykę efektywnego recyklingu. 

Wywóz niebezpiecznych odpadów budowlanych

Zdarza się, że odpady budowlane należą do grupy odpadów niebezpiecznych. Przykładem tego może być rozbiórka pokrycia dachowego, które wykonane jest z eternitu. Materiał ten zawiera w sobie mieszankę cementu i azbestu. To właśnie ze względu na azbest materiały z eternitu należą do odpadów niebezpiecznych — udowodniono bowiem jego działanie kancerogenne. Obecnie jest zakaz montowania jakichkolwiek elementów eternitowych, ale stare budynki mieszkalne czy gospodarcze mogą jeszcze go zawierać, ponieważ niegdyś stosowano tani eternit bardzo często, głównie jako pokrycie dachowe w formie charakterystycznej, falistej płyty. 

Demontaż i wywóz tego rodzaju odpadów może być wykonywany tylko i wyłącznie przez osoby, posiadające odpowiednie zezwolenia. Pracownicy firm specjalizujących się w usuwanie eternitu wyposażeni są w środki ochrony przed szkodliwym działaniem azbestu. Eternit po zdemontowaniu jest odpowiednio pakowany, transportowany i utylizowany. Niezbędne jest też otrzymanie pokwitowania, od osoby utylizującej i wywożącej odpady niebezpieczne, że wykonuje swoją usługę zgodnie z prawem. 

Jeżeli nie masz do zutylizowania eternitu ani odpadów płynnych, ale chcesz wywieźć papę, wełnę mineralną, szkło, odpady gumowe, trawę syntetyczną itp., możesz wynająć kontenery na śmieci trudne w utylizacji. Pozostałe dostępne najczęściej rodzaje spotykanych kontenerów to te, które mieszczą czysty gruz budowlany, zmieszane odpady budowlane, a także odpady zielone czy ziemię.

– Materiał zewnętrzny