Poznaj, jak wygląda procedura odszkodowania za złamanie

Złamania stanowią jedne z najczęściej występujących urazów powstałych w wyniku wypadku. Mogą one nastąpić w bardzo różnych okolicznościach, począwszy od wypadku rowerowego, samochodowego czy nawet podczas spaceru po okolicy!

Stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu uprawnia osoby ubezpieczone do uzyskania odszkodowania.   |  fot. materiał partnera

Złamanie określa się jako przerwanie ciągłości kości, które następuje na skutek urazu, czyli działania zewnętrznej siły. Jest ono w stanie dotyczyć każdej kości w ciele człowieka, a kategoryzacja złamań jest różna. Najczęściej dzielimy złamania na zamknięte, w których nie dochodzi do przerwania powłoki skórnej, a także otwarte, w których już to występuje i wymaga pilnego zoperowania.

Mniej znanym, lecz równie istotnym, typem złamań są złamania patologiczne, do których dochodzi na skutek chorób powodujących osłabienie kości – tego rodzaju urazy nie są jednak objęte ubezpieczeniem NNW. W przypadku reszty złamań, gdy jesteśmy ubezpieczeni, możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Jak przebiega procedura ubiegania się o odszkodowanie za złamanie?

Wysokość świadczenia za złamanie zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia – każdy objęty ochroną rodzaj złamania ma przypisany określony procent uszczerbku na zdrowiu. Zdarzenie należy zgłosić po 3 miesiącach od zakończenia leczenia, najpóźniej do 3 lat jego wystąpienia. W większości przypadków przebiega on następująco:

1. 1. Złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania. Wniosek powinno się złożyć po zakończonym leczeniu; należy do niego dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak: kopię dowodu osobistego, dokumentację medyczną, dokument potwierdzający zajście i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, a także inne dokumenty o jakie prosi ubezpieczyciel.

1. 2. Podjęcie decyzji o wysokości uszczerbku na zdrowiu. To na jej podstawie ubezpieczyciel określa wysokość uszczerbku, a także odszkodowania.

1. 3. Wypłata odszkodowania. Poszkodowany otrzymuje kwotę na wskazany we wniosku numer konta bankowego lub w inny uzgodniony sposób.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze dokładnie precyzuje, kiedy może nie zapewnić ubezpieczonemu należnego świadczenia – w ten sposób działają wyłączenia odpowiedzialności. Zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia zrealizowania odszkodowania, zwłaszcza gdy do złamania doszło wskutek:

brania udziału w bójce, rozruchu czy proteście;

spożywania alkoholu czy innych substancji zmieniających świadomość;

prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień.

Na stronie www.tuodszkodowania.pl można przeczytać na temat odszkodowań za złamanie konkretnych partii ciała, tym samym zdobywając cenne wskazówki z zakresu ubiegania się o wypłatę świadczenia na skutek odniesionych obrażeń.

Samodzielne dochodzenie odszkodowania za złamanie nie jest takie proste

Dochodzenie odszkodowania samemu nie należy do najprostszych czynności, mimo tak wielu informacji w sieci dotyczących wzorów pism i szczegółowych artykułów tłumaczących, jak najkorzystniej uzyskać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeciętny człowiek nie interesuje się składaniem wniosku o odszkodowanie, dopóki ten problem nie dotyczy go osobiście. Na drodze samodzielnego ubiegania się o odszkodowanie możemy napotkać szereg przeciwności i zagadnień, które nie do końca będą przez nas rozumiane prawidłowo. Właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów – takich jak na przykład Kancelaria AIF.

Zespół doświadczonych osób jest w stanie przeprowadzić nas przez proces ubiegania się o odszkodowanie, a także zwiększyć nasze szanse w otrzymaniu satysfakcjonującego wyniku sprawy. Wiele kancelarii zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań nie pobiera płatności z góry, zadowalając się prowizją z wygranej sprawy. Pomoc profesjonalisty może okazać się nieunikniona – warto skorzystać z niej w potrzebie.

(mat. zewnętrzny)