"Powrót do korzeni" w Swornegaciach

W Swornegaciach podsumowano I cz. projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie”. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez mistrza tradycji – Czesława Hinca, wykonali już większość elementów „instalacji plecionkarskiej”, która stanie w Swornegaciach.

Wracając „do korzeni”, mieszkańcy uczą się tej trudnej sztuki rękodzielniczej, budząc przy tym zaciekawienie licznie odwiedzających Swornegacie turystów.   |  fot. GOK Chojnice

Zarówno warsztaty, jak i pozostałe działania realizowane w ramach tego projektu, mają na celu ożywienie tradycji wyplatania z korzeni w Swornegaciach. Niegdyś wyplatanie ze „sworów” było tu bardzo rozpowszechnione, a kosze wykonane przez nieżyjącego już mieszkańca sołectwa – Maksymiliana Mogę, rozsławiały wieś na całym świecie. Wracając „do korzeni”, mieszkańcy uczą się tej trudnej sztuki rękodzielniczej, budząc przy tym zaciekawienie licznie odwiedzających Swornegacie turystów.

Czwartkowe spotkanie utwierdziło uczestników projektu w przekonaniu, iż kultura kaszubska wciąż urzeka swoim pięknem i unikatowością. Goście z podziwem oglądali wykonane już koszyki, kobiałki i „gacie” wyplecione z korzeni sosny.

Z zaciekawieniem dopytywali o surowiec i metody wykonywania takich „cudeniek”. Z przyjemnością obejrzeli też występ rodzinnej kapeli BAS z Sierakowic. Członkowie zespołu śpiewali, opowiadali anegdoty i dowcipy na temat życia Kaszubów a także … częstowali tabaką! Prócz tabaki uczestnicy spotkania mogli skosztować też jabłek (prosto z sadu!), których pełne kosze czekały na gości. Po występach  czekało też ognisko i pieczone kiełbaski.

Już niedługo kolejna odsłona projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie!”. W sobotę 9 września w Swornegaciach w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się spotkanie poświęcone wyplataniu ze sworów. Szczegóły wkrótce na stronie swornegacie.org.pl i gokchojnice.pl.

GOK Chojnice