Poronienie w wyniku błędu lekarskiego? Poznaj stanowisko prawne

Dla każdej kobiety informacja o zajściu w ciążę należy do tych najszczęśliwszych. Wybieranie imienia, kompletowanie niemowlęcej wyprawki, urządzanie pokoju to jedne z najprzyjemniejszych czynności, jakie wykonuje młoda mama w oczekiwaniu na pociechę.

Za błąd lekarski z prawnego punktu widzenia przysługuje odszkodowanie.   |  fot. ilustracyjne

Niestety czasami dochodzi do sytuacji, kiedy w wyniku wielu różnych przyczyn uchodzi do utraty ciąży, czyli poronienia. Pojawia się zasadnicze pytanie – czy wynika ono z niedopatrzenia lekarza? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Utrata dziecka w wyniku poronienia – poznaj możliwe przyczyny

Na samym wstępie, wyjaśnijmy sobie czym jest poronienie z medycznego punktu widzenia. Poronienie to samoistne zjawisko wynikające z oddzielenia jaja płodowego od macicy, które następnie zostaje wydalone z organizmu matki poprzez obfite krwawienie. Do poronienia dochodzi przed zakończeniem 22 tygodnia ciąży. Bazując na wiedzy medycznej, poronienie można podzielić na objawowe oraz bezobjawowe.

Wśród najczęstszych objawów wyróżnia się m.in. obfite krwawienie z dróg rodnych oraz silne bóle i skurcze podbrzusza. Z kolei poronienie bezobjawowe nazywane jest inaczej poronieniem zatrzymanym. Możliwe jest do wykrycia tylko i wyłącznie poprzez wykonanie badania USG. Wiedząc czym dokładnie jest poronienie, wyjaśnijmy jakie są jego przyczyny, które można podzielić na środowiskowe oraz wynikające z organizmu kobiety. Do najpopularniejszych zalicza się np.:

* mutacje chromosomowe u płodu,

* zbyt niski poziom progesteronu,

* niewłaściwą budowę macicy,

* wystąpienie chorób zakaźnych takich jak toksoplazmoza lub różyczka,

* działanie niektórych leków,

* nasilony stres.

Warto również mieć świadomość, że ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem kobiety.

Poronieniu można było zapobiec? Przeanalizuj sytuację wraz z profesjonalistami

Strata długo oczekiwanego dziecka to ogromny cios dla obojga rodziców. Ból psychiczny jest tak silny, że wiele par pozostawia sytuację bez podejmowania dalszych działań. Warto jednak mieć świadomość, że w niektórych przypadkach możliwe jest przewidzenie ryzyka poronienia, a tym samym podjęcie określonych działań zapobiegawczych. Lekarz prowadzący ciąże ryzyko to może ocenić na podstawie badań USG, a także wywiadu przeprowadzonego z pacjentką. Nie tylko wady genetyczne płodu stwarzają zagrożenie utraty ciąży, ale także choroby kobiety takie jak cukrzyca, choroby tarczycy oraz zakażenie bakteryjne pochwy.

Musisz mieć świadomość, że za błąd lekarski z prawnego punktu widzenia przysługuje Ci odszkodowanie. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku doszło do zaniechania działań lekarskich, odwiedź stronę https://prawapacjenta.org/. Prawnicy z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym na podstawie zebranej dokumentacji medycznej przeanalizują Twoją sytuację, a także wskażą czy masz szanse na uzyskanie odszkodowania za błąd lekarski. Ich wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw to dla Ciebie szansa na godną rekompensatę za wyrządzone krzywdy. Nie lekceważ tak poważnej sytuacji i skorzystaj z bezpłatnej porady prawnej!

(mat. zewnętrzny)